šun parodà, renginys, kurio metu teisėjai vertina dalyvaujančius grynaveislius šunis. Būna tarptautinės, nacionalinės ir veislės klubų šunų parodos. Į jas registruojami tik paskiepyti grynaveisliai šunys, turintys Tarptautinės kinologų federacijos pripažįstamą kilmės liudijimą arba galiojantį gimimo liudijimą (mažylių ir jaunimo klasėje).

bobteilai veislės klubo šunų parodoje

Dalyvaujantis parodoje šuo turi atitikti eksterjero standartą (atitinkamos šunų veislės išvaizdą), kailis turi būti tinkamai paruoštas pagal tos veislės ypatybes. Parodoje yra vertinama ne tik šunų išvaizda, bet ir judėjimas, temperamentas bei elgesys. Didelę reikšmę turi šuns socializacija. Šuo privalo ramiai reaguoti į parodoje aplink jį besisukinėjančius kitus šunis, jų šeimininkus ir teisėją. Už parodytą agresiją net ir puikaus sudėjimo šuo gali būti pašalintas (diskvalifikuotas). Parodose teisėjas apžiūri šuns stovėseną, ar jis gerai anatomiškai sudėtas, prašo pademonstruoti tam tikrus judesius. Teisėjas vertina, ar šuo gerai atrodo bėgdamas, ar nereaguoja į aplinką, ar jo psichika stabili. Įvertinimas dažnai gali būti gana subjektyvus, nes priklauso nuo teisėjo patirties bei veislės standarto individualaus supratimo. Todėl šunų paroda nėra vien tik vieno šuns palyginimas su kitu, tai greičiau kiekvieno šuns lyginimas su teisėjo įsivaizduojamu tos veislės standarto idealu.

Kiekvienas teisėjas privalo būti sertifikuotas teisėjauti vienai ar kelioms veislėms, paprastai priklausančioms tai pačiai veislių grupei. Būna ir visų veislių teisėjai, kurie turi teisę vertinti bet kurią veislę. Visų veislių teisėjams būtina turėti ne tik labai daug žinių ir patirties, bet ir gebėti išlikti objektyviems, nepasiduoti asmeninėms simpatijoms vertinant labai skirtingų savybių veisles. Pirmoji šunų paroda, kurioje varžėsi 60 pointerių ir seterių, buvo surengta 1859 06 Newcastle upon Tyne.

Parodose šunys būna suskirstyti ir vertinami pagal klases. Į klases šunys skirstomi pagal amžių: šuniukų (nuo 4 iki 6 mėn.), mažylių (nuo 6 iki 9 mėn.), jaunimo (nuo 9 iki 18 mėn.), pereinamoji (nuo 15 ik 24 mėn.; ši klasė skiriama tik veislės klubo ir tarptautinėse parodose), atviroji (nuo 15 mėn.), darbinė (nuo 15 mėn.; dalyvauja tik tie šunys, kurie turi darbinį diplomą), čempionų (nuo 15 mėn.; dalyvauja tik tie šunys, kurie turi čempiono diplomą), veteranų (nuo 8 metų). Kiekvienoje klasėje skiriamos ne mažiau kaip 4 vietos. Aprašymo metu teisėjas kiekvienam šuniui skiria įvertinimą. Šuniukų ir mažylių klasėje gali būti tokie įvertinimai: labai perspektyvus, perspektyvus, mažai perspektyvus, neperspektyvus. Šiose klasėse titulai neskiriami. Visose kitose klasėse galimi įvertinimai: puikiai, labai gerai, gerai, patenkinamai, be įvertinimo, diskvalifikacija. Dėl titulo varžosi tik aukščiausią įvertinimą (puikiai) gavę šunys.

geriausiai šunų parodoje įvertinti šunys gauna trofėjus bei įvairių prizų

Kai šuo parodose pasiekia tam tikrą pergalių skaičių, jis gali gauti čempiono titulą (pvz., Lietuvos jaunimo čempionas, Lietuvos čempionas, Baltijos čempionas, Tarptautinis parodų čempionas ir kitus). Tikslias titulų suteikimo taisykles atskirai nusistato kiekvienas kinologų klubas. Lietuvoje parodas organizuoja Lietuvos kinologų draugija bei jos nariai. Pirmoji tarptautinė šunų paroda įvyko 1996 08 Palangoje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką