surãšymas, vienkartinio ar periodinio statistinio stebėjimo rūšis, kai visoje tiriamoje teritorijoje (šalyje ar regione) tuo pačiu metu pagal vienodą programą ir metodiką surašomi tiriamų objektų būklės duomenys (skaičius ir svarbiausios charakteristikos) tam tikram laiko momentui.

Surašymų rūšys

Pasaulinėje praktikoje dažniausiai vykdomi gyventojų surašymai, būstų, žemės ūkio (žemės, pasėlių plotų, gyvulių, daugiamečių sodinių ir kitų žemės ūkio naudmenų), įmonių (pramonės, prekybos ir kitų) surašymai, kurie turi pateikti visapusiškus, patikimus, apibendrintus ir palyginamus su kitomis šalimis duomenis apie šiuos objektus.

Pagal objektų aprėptį surašymai gali būti ištisiniai (visuotiniai), kai surašomi visi tiriamos statistinės visumos objektai (pavyzdžiui, visi šalies gyventojai, būstai), arba (rečiau) atrankiniai (daliniai), kai neturint galimybės atlikti visuotinį surašymą surašoma tik tam tikra tiriamų objektų dalis (imtis) ir pagal jos charakteristikas daromos išvados apie visos tiriamos statistinės visumos charakteristikas.

Surašymų vykdytojai

Surašymus vykdo valstybinės statistikos organizacijos pagal iš anksto sudarytas standartines formas, kurios turi apimti visus svarbiausius požymius, apibūdinančius tiriamus objektus.

Surašymai Lietuvoje

Lietuvoje vykdomi dviejų rūšių visuotiniai surašymai: gyventojų ir būstų (paskutiniai – 2001, 2011, 2021; 2011 gyventojai pirmą kartą galėjo patys susirašyti elektroniniu būdu) bei žemės ūkio surašymai.

Pirmasis visuotinis žemės ūkio surašymas atliktas 1930. SSRS okupacijos metais gyvulių surašymai vyko kas 5 metai, žemės ūkio augalų pasėlių, sodų ir uogynų – kas 10 metų.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę žemės ūkio surašymai vyko 2003, 2010 ir 2020.

Gyventojų ir būstų surašymai pateikia statistinius duomenis apie gyventojų skaičių šalyje, jų pasiskirstymą pagal savivaldybes, miestus, miestelius, kaimus, viensėdžius ir kitas gyvenvietes, demografines ir socialines charakteristikas, namų ūkius, šeimas, jų gyvenimo sąlygas ir būstus, žemės ūkio surašymai – apie ūkininkaujančių asmenų skaičių ir jų pasiskirstymą pagal ūkių kategorijas, ūkininkavimo tikslus, ūkiuose naudojamą žemę, žemės ūkio augalų pasėlius, sodus ir uogynus, žemės ūkio techniką, ūkinius pastatus, papildomus ne žemės ūkio verslus, kuriais verčiasi ūkininkai, visų žemės ūkyje užimtų žmonių skaičių ir darbo trukmę. Surašymus vykdo Valstybės duomenų agantūra (iki 2023 Lietuvos statistikos departamentas), nuo 2004 (Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą) vadovaujasi ir Europos Sąjungos teisės aktais, kurie nustato, kokius rodiklius visos šalys narės turi surinkti per surašymus, kaip ir kada turi juos pateikti Europos Sąjungos statistikos tarnybai Eurostat.

2166

žemės ūkio surašymas; gyventojų ir būstų surašymas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką