Susanna Clarke

Clarke Susanna (Siuzana Klark), tikr. vardai Mary Susanna 1959 11 01Nottingham, anglų rašytoja. 1991 baigė Oksfordo universiteto Šv. Hildos koledžą (filosofiją, politiką ir ekonomiką). Dirbo Quarto grupės ir Gordono Frasero leidyklose, keletą metų mokė anglų kalbos Turine ir Bilbao. 1992 grįžo į Angliją. 1993–2003 dirbo redaktore Simon & Schuster leidykloje Kembridže.

Susanna Clarke

Pirmajame romane Džonatanas Streindžas ir misteris Norelis (Jonathan Strange and Mr Norrell 2004) 2 burtininkai siekia išgelbėti Angliją koreguodami istorinius įvykius – tam jie pasitelkia stebuklingąsias galias ir magiją. Svarstoma gėrio, blogio, draugystės temos, keliama kultūrinės ir tautinės tapatybės svarbos problematika, mintis apie technologinės pažangos ir nuolatinės gamybos neigiamą poveikį žmogaus ir gamtos ryšiui, apmąstoma proto galios ribos. Pasakojime mėgdžiojama romantizmo dvasią įkūnijantis baironiškasis herojus, 19 a. anglų rašytojų J. Austen, Ch. Dickenso ir G. Mereditho romanų kalbos stilistika, naudojama senovinė rašyba. Apsakymų rinkinyje Sudie, maloningosios ledi, ir kiti pasakojimai (The Ladies of Grace Adieu and Other Stories 2006) pasitelkus Suffolko dialektą, airių ir škotų pasakas, mitus, mėgdžiojama 18 ir 19 a. literatūriniai stiliai, rašymo maniera, būdinga nuorodos į istorines asmenybes, vyrauja draugystės, meilės, keršto tematika.

Romane Piranesi (2020) naudojant pasakojimą struktūruojantį simbolį Namą nurodoma į italų dailininko ir architekto G. B. Piranesi sukurtą raižinių ciklą Pramanyti kalėjimai. Kuriama sudėtinga, ornamentuota pasakojimo architektūra, joje išvien veikia dangus, vandenynas ir pagrindinis romano veikėjas, per jo santykį su kitų rašytojų tekstais atskleidžiama teksto reikšmių visuma, keliamos būties prasmės, vienatvės, išgyvenimo, pareigos, draugystės, užmaršties ir atminties, mokslo ir okultizmo, laisvės ir įkalinimo, nusikaltimo ir bausmės problemos.

Kūrybai būdinga maginės fantastikos (fantasy), papročių komedijos, gotikinio ir istorinio romano, alternatyviosios istorijos, detektyvo žanrų derinimas, pastišas, senovinė rašymo maniera, satyra, humoras.

1231

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką