suvalkiečių tautiniai drabužiai

suvalkiẽčių tautniai drabùžiai

Suvalkiečių moterų drabužiai

Suvalkijos moterų drabužiai spalvingiausi, puošniausi iš lietuvių moterų tautinių drabužių. Šiek tiek skiriasi kapsių ir zanavykių (panašūs į žemaičių ir klaipėdiškių) išeiginiai drabužiai – daugiausia liemenių kirpimu ir prijuosčių puošyba.

Iki 19 a. pradžios dėvėti balti drobiniai tunikos kirpimo marškiniai, tokie kaip aukštaičių – su įaustais raudonais raštais, 19 a. pirmoje pusėje kapsės labiau mėgo trumpus medvilninius, zanavykės – ilgus drobinius marškinius, 19 a. viduryje visoje Suvalkijoje paplito medvilniniai siuvinėti baltu kiauraraščiu; suvalkiečių marškiniams būdingos plačios su gausiais raukiniais rankovės. Itin puošnūs sijonai, daugiausia išilgadryžiai su viena vyraujančia spalva, yra ir languotų; madingos spalvos buvo tamsiai raudona arba tamsiai mėlyna. Įspūdingiausia suvalkietės kostiumo dalis – prijuostė. 18 a. jos buvo panašios į žemaičių, puoštos raudonų siūlų ruoželiais, 19 a. viduryje jas pakeitė spalvotos kaišytinės prijuostės, puoštos savitais lelijų, žirnelių, žvaigždučių ornamentais, kurie išdėstyti išilgai (zanavykių) ar skersai (kapsių); dažnai į prijuostes buvo įaudžiama sidabrinių ir auksinių siūlų. Liemenes suvalkietės siūdinosi iš brangių fabrikinių audinių: brokato, šilko, damasto; kartais siuvosi ir iš skersai dryžuoto naminio pusvilnonio audinio. Kapsės mėgo ilgas, zanavykės – trumpas giliomis iškirptėmis liemenes.

kapsės drabužiai 19 a. antroje pusėje

Nuo 19 a. pabaigos vietoj liemenių pradėta dėvėti vienspalvius švarkelius. Kapsių merginos galvas puošėsi aukštais auksiniais galionais, zanavykės – siaurais galionėliais ar suvertų karoliukų karūnėlėmis. Ištekėjusios moterys po skara dėvėjo gobtuvėlius su puošniais priekakčiais. Avėjo batelius.

Suvalkiečių vyrų drabužiai

zanavyko drabužiai 19 a. viduryje

Suvalkiečiai vyrai dėvėjo šviesios spalvos (baltos, pilkos) durtines milo rudines (nuo liemens kirptas, su klostėmis nugaroje), o nuo 19 a. vidurio – pagal miesto madą pasiūtus milo surdutus. Buvo madingos vienspalvės kelnės, ramių spalvų, languotos, dryžuotos ar vienspalvės liemenės, balti drobiniai, tunikos kirpimo, be puošybos marškiniai; juos juosdavosi rinktinėmis juostomis. Avėjo aulinius batus. Dėvėjo veltines skrybėles, puoštas austomis juostomis.

kapsės drabužiai 19 a. antroje pusėje

L: S. Bernotienė Lietuvių liaudies moterų drabužiai XVIII a. pab.–XX a. pr. Vilnius 1974; T. Jurkuvienė Lietuvių tautinis kostiumas Vilnius 2006.

2271

lietuvių tautiniai drabužiai; -tautiniai drabužiai

suvalkiečiai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką