„Švenčionių vaistažolės“

„Švenčionių vaistažolės“, viena seniausių vaistažolių perdirbimo įmonių Baltijos šalyse ir Europoje. Yra Švenčionyse.

Veikla

vaistažolių perdirbimo įmonė Švenčionių vaistažolės

Švenčionių vaistažolės iš savo užaugintos, supirktos iš šalies ūkininkų ir importuotos žaliavos gamina apie 200 pavadinimų produktus – vaistines ir maistines žolelių bei žolelių mišinių ir vaisines arbatas, arbatų rinkinius, vaistažolių maisto papildus (kapsules, sirupus, pastiles ir kita). Per metus pagaminama apie 300 t produkcijos (apie 4 mln. pakelių įvairių arbatų), eksportuojama apie 60 % produkcijos (Į Estiją, Vokietiją, Italiją, Latviją, Nyderlandus, Lenkiją, Jungtinę Karalystę, Jungtines Amerikos Valstijas ir kitur). Pajamos apie 5,6 mln. eurų, 142 darbuotojai (2020).

Istorija

1883 Švenčionių vaistininkas ir verslininkas Naumas Taraseiskis įsteigė nedidelę vaistažolių supirkimo ir perdirbimo įmonę Fabryka ziół leczniczych Taraseiski i Synovie (ši data laikoma farmacijos pramonės Lietuvoje pradžia) ir pradėjo pramoniniu būdu gaminti vaistažolių mišinių arbatas, užveisė vaistinių augalų plantaciją, supirkinėjo įvairias žoleles iš gyventojų. Po Pirmojo pasaulinio karo įkūrė įmonės skyrius didesniuose Lenkijos miestuose, dalį produkcijos eksportavo, dalyvavo tarptautinėse parodose ir jose pelnė apdovanojimų. Su Taraseiskio įmone konkuravo kitas vaistažolių perdirbimo fabrikas Zióła lecznicze (įsteigtas Švenčionyse 1928). 1929 abu fabrikai eksportavo 407,7 t, 1937 – 936,6 t vaistažolių.

Švenčionių vaistažolių perdirbimo fabriko Fabryka ziół leczniczych Taraseiski i Synovie savininkas Naumas Taraseiskis (1912, Igno Šilkinio nuotrauka; Nalšios muziejus)

1940 SSRS okupavus Lietuvą sovietinė valdžia abu vaistažolių perdirbimo fabrikus nacionalizavo ir sujungė į vieną Švenčionių vaistažolių perdirbimo fabriką. Naujasis fabrikas turėjo 4 mūrinius dviaukščius pastatus, 12 vaistažolių sandėlių, 3 šildomas vaistažolių džiovyklas, vaistažolių plantaciją Cirkliškyje. 1941 naciams okupavus Lietuvą fabrikas atiteko vaisių ir daržovių bei vaistinių augalų supirkimo ir perdirbimo bendrovei Sodyba. 1944 per karo mūšius apie 80 % fabriko pastatų sugriauta, sunaikinta didžioji dalis įrangos ir vaistažolių plantacija. Fabrikui atkurti trūko lėšų, 1947 jis buvo paverstas vaistažolių paruošų punktu, 1948 pradėjo smulkintas vaistažoles tiekti farmacijos įmonėms, 1950 tapo Vilniaus farmacijos fabriko Gegužės pirmoji cechu. 1952 vėl pradėjo veikti kaip savarankiška įmonė. 1953 fabrikas perdirbo 73 t vaistažolių, 1954 pagamino 1,6 t fasuotų vaistažolių arbatų. 1958 pastatyti nauji sandėliai, 1960 – naujas gamybinis administracinis pastatas. Fabrikas per metus pagamindavo daugiau kaip 500 t įvairių fasuotų arbatų. Iki 1975 palaikė glaudžius ryšius ir konsultavosi su garsia vaistažolių žinove E. Šimkūnaite.

1994 Švenčionių vaistažolių perdirbimo fabrikas privatizuotas ir tapo akcine bendrove Švenčionių vaistažolės. 2000 pastatytas naujas pastatas, modernizuota gamyba. 2000 bendrovę įsigijo Kipro bendrovė Vision International People Group Public Limited, Švenčionių vaistažolės tapo uždarąja akcine bendrove. 2013 Švenčionių vaistažolės gamino 150 pavadinimų produktų, pajamos siekė apie 17,7 mln. litų, dirbo 108 darbuotojai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką