Šventóji sjunga, Austrijos, Prūsijos ir Rusijos monarchų sąjunga. Sudaryta 1815 09 26 Paryžiuje galutinai nuvertus Napoleoną I ir Vienos kongrese (1814–15; Vienos kongresas) nustatytai tarptautinei tvarkai palaikyti. Oficialus tikslas – palaikyti krikščioniškais principais paremtus tarptautinius santykius. Vėliau prie Šventosios sąjungos prisidėjo visų Europos šalių valdovai, išskyrus Didžiąją Britaniją, Popiežiaus sritį ir Osmanų imperiją.

Daug istorikų ir liberalių politikų Šventąją sąjungą laikė Vidurio ir Rytų Europoje vykdytos konservatyvios politikos ir represijų įrankiu (pvz., 1820 Troppau kongrese ir 1821 Laibacho kongrese Austrijos kancleris K. von Metternichas įkalbinėjo sajungininkus paremti karbonarų sukilimo malšinimą Abiejų Sicilijų karalystėje, Austrija, Prūsija ir Rusija bendromis pastangomis malšino 1848 revoliucijas Europoje; Tautų pavasaris), bet iš esmės sąjungos reikšmė buvo nedidelė. 19 a. pirmos pusės Europos diplomatijos svarbiausieji veikėjai K. von Metternichas ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras R. S. Castlereagh Šventąją sąjungą laikė neįtakinga institucija.

Šventoji sąjunga 1840

Formaliai sąjungos sutartis nutrūko 1825, mirus Rusijos imperatoriui Aleksandrui I. Vienų svarbiausių dalyvių Austrijos ir Rusijos sąjunga iširo kilus Krymo karui (1853–56), per kurį Austrija neparėmė Rusijos ir vėliau liko izoliuota, Vokietijos valstybėse įtakingesne jėga tapo Prūsija.

Aacheno kongresas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką