švietimas Lietuvoje Pirmojo pasaulinio karo metais

pastatas Vilniuje, Jakšto gatvėje 9, kuriame 1915 buvo įkurta pirmoji Vilniaus lietuvių gimnazija (pastatyta 1898 pagal inžinieriaus Michailo Prozorovo projektą)

lietuviai mokiniai ir mokytojai Voroneže 1916 (trečioje eilėje iš viršaus trečias iš dešinės – Pranas Mašiotas; Maironio lietuvių literatūros muziejus)

švietmas Lietuvojè Prmojo pasaulnio kãro mẽtais

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui daugelis Lietuvos mokyklų dėl mokinių ir pedagogų trūkumo uždarytos, dalis jų buvo evakuota į Rusiją. Nemažai lietuvių mokinių ir pedagogų susitelkė Voroneže. Čia 1915 buvo atidarytos berniukų ir mergaičių gimnazijos (jose kai kurie dalykai pradėti dėstyti lietuvių kalba), 1917 įsteigtas privatus Lietuvių mokytojų institutas (pirmoji lietuvių pedagogų rengimo ir tobulinimo institucija). 1917–18 institutas turėjo 50 klausytojų (iš jų J. Vokietaitis, J. Damijonaitis, A. Geniušas, S. Matjošaitis ir kiti). Lietuvių kalbos, Lietuvos istorijos, pedagogikos, psichologijos ir didaktikos paskaitas jame skaitė J. Jablonskis, J. Balčikonis, J. Yčas ir kiti žymūs Lietuvos visuomenės veikėjai. J. Jablonskio ir kitų iniciatyva parengti ir išleisti skaitiniai Vargo mokyklai (1917), jų priedas Mūsų žodynėlis (1918), lietuvių kalbos rašybos taisyklių rinkinys Mūsų rašyba (1917).

Lietuvių vidurinių mokyklų dar veikė Sankt Peterburge, Tambove, Jaroslavlyje.

1915 Lietuvoje privačių asmenų iniciatyva pradėjo veikti apie 1000 lietuvių pradinių mokyklų, įsteigtos pirmosios lietuvių vidurinės mokyklos Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, 1917 – progimnazijos Kupiškyje ir Biržuose. Vokiečių valdžia greitai uždraudė savavališkai steigti mokyklas, dalį jų uždarė.

Mokyklų reikalais rūpinosi Lietuvos krašto tarybos 1917 Vilniuje įkurta Švietimo komisija (pirmininkas J. Yčas).

Okupacijos pabaigoje veikė apie 20 gimnazijų ir progimnazijų (daugiausia jų išlaikė Saulės ir Žiburio draugijos); tos mokyklos sudarė pagrindą nepriklausomos Lietuvos švietimui kurti.

L: Lietuvos mokyklos ir pedagoginės minties istorijos bruožai Vilnius 1983; Lietuvos mokykla ir pedagoginė mintis XIX a. antroji pusė–XX a. pradžia Kaunas 2002.

švietimas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

švietimas Lietuvoje Rusijos imperijos valdymo metais

Lietuvos Respublikos švietimo sistema 1918–1940

švietimas Lietuvoje Vokietijos okupacijos metais (1941–1944)

švietimas Lietuvoje sovietinės okupacijos metais (1940–1941 ir 1944–1990)

švietimas Mažojoje Lietuvoje

Lietuvos Respublikos švietimo sistema po nepriklausomybės atkūrimo

lietuviškos mokyklos užsienyje

2271

švietimas Lietuvoje; Lietuvos švietimas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką