Syukuro Manabe

Manabe Syukuro (Siukuras Manãbė) 1931 09 21Shingu (Ehimės prefektūra), Japonijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų meteorologas ir klimatologas. Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos (1990), Japonijos mokslų akademijos užsienio (2009) narys. Dr. (1958).

Išsilavinimas ir veikla

1953 baigė Tokijo universitetą. 1958 išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas ir iki 1997 dirbo Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos Geofizinių skysčių dinamikos laboratorijoje. 1997–2001 Pasaulinio atšilimo tyrimų skyriaus Japonijoje direktorius. Nuo 1968 dėstė Princetono, 2007–14 dar ir Nagojos universitetuose.

Mokslinė veikla

S. Manabe ištyrė ir parodė, kaip didėjantis anglies dioksido (CO2) kiekis atmosferoje daro įtaką aukštesnei temperatūrai Žemės paviršiuje. 20 a. 7 dešimtmetyje išvystė fizikinius planetos klimato modelius ir buvo pirmasis, ištyręs Saulės spinduliuotės balanso ir vertikalaus oro masių judėjimo sąveiką. Kartu su bendradarbiais S. Manabe sukūrė pirmuosius trimačius klimato cirkuliacijos modelius, kurie davė pradžią Žemės klimato fiziniam modeliavimui. Šie modeliai naudojami prognozuojant, kaip toliau evoliucionuos atmosfera – kaip per dešimtmečius bei šimtmečius keisis klimatas. Parašė knygą Anapus visuotinio atšilimo (Beyond Global Warming, su Anthonyʼiu J. Broccoli, 2020).

Syukuro Manabe

Syukuro Manabe

Apdovanojimai

Nobelio fizikos premija (2021, su K. F. Hasselmannu ir G. Parisi).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką