Fiol Szwajpolt (vok. Schweipolt Fiol; Švajpoltas Fiòlis), Świętopełk Fiol 1526 05 tarp 07 ir 16Krokuva, lenkų spaustuvininkas, amatininkas. Vokiečių kilmės.

Gyvenimo faktai

Į Krokuvą atsikėlė iš Neustadto (Frankonija); 1479 įgijęs miesto pilietybę tapo auksakalių cecho meistru.

Spaustuvės įsteigimas

Apie 1483 Krokuvoje įsteigė pirmąją kiriliškojo šrifto (jį pagal Sz. Fiolio užsakymą pagamino vokiečių meistras R. Borsdorfas) spaustuvę, kurioje bažnytine slavų kalba išspausdino 4 liturgines knygas, skirtas pirmiausia Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės stačiatikiams: Horologijų (Horologium, Časoslov), Oktoechą (Octoechos, Oktoich, abi 1491), Šviesųjį triodijų (Triodium floridum, Triodcvetnaja) ir Gavėnios triodijų (Triodium quadragesimale, Triodpostnaja, abi nedatuotos, apie 1491).

Kita veikla

Sz. Fiolis išrado įrenginį vandeniui iš šachtų pašalinti (1489 karalius Kazimieras Jogailaitis jam suteikė privilegiją).

1491 Katalikų bažnyčios hierarchija Sz. Fiolį apkaltino prielankumu utrakvistams ir įkalino. Spaustuvės darbai nutrūko. Nors 1492 kaltinimai buvo panaikinti, bet spaudos darbų Sz. Fiolis neatnaujino, vertėsi kalnakasyba ir kitais verslais Silezijoje ir Krokuvoje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką