tabãko kontròlė, tabako gaminių gamybos, pardavimo, pirkimo ir vartojimo ribojimas. Pagrindinis tikslas – sumažinti sergamumą ir mirtingumą, kurį sukelia rūkymas. Tabako kontrolė apima tabako vartojimo monitoringą ir jo didėjimo prevenciją, visuomenės informavimą apie tabako keliamus pavojus, tabako reklamos, rėmimo ir kitų rūšių rinkodaros apribojimus, mokesčių tabako gaminiams ir jų kainų didinimą, tabako gaminių sudėties reguliavimą ir viešinimą, jų pardavimo nepilnamečiams, kontrabandos ir kitos neteisėtos prekybos kontrolės griežtinimą, įvairias kitas prieš rūkymą nukreiptas priemones.

Pirmieji rūkymo apribojimai Europoje įvesti 17 a. pabaigoje Saksonijoje ir kai kuriuose Austrijos regionuose. Moksliškai pagrįsta tabako kontrlė ėmė plisti 20 a. 6–7 dešimtmetyje, kai 1950 Didžiosios Britanijos fiziologas R. Dollas atrado rūkymo ir plaučių vėžio priežastinį ryšį. Dauguma Vakarų šalių įvedė dalinius tabako reklamos draudimus, reikalavimus nurodyti ant tabako gaminių pakuotės įspėjamuosius užrašus apie jų keliamą žalą sveikatai, uždraudė juos parduoti jaunesniems nei įstatymų nustatyto amžiaus asmenims. 1998 dėl nikotino žalos 46 Jungtinių Amerikos Valstijų valstijos privertė 4 didžiausias šalies tabako pramonės bendroves sumokėti daugiau kaip 200 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių kompensacijų. 2002 Niujorke ir 2004 Airijoje priimti pirmieji įstatymai, visiškai draudžiantys rūkyti tam tikrų kategorijų viešosiose vietose.

LIETUVOJE tabako kontrolę reglamentuoja Tabako kontrolės įstatymas (1995, nauja redakcija 2004). Šalyje parduodamų, gaminamų ar į ją importuojamų cigarečių 1 vienete dervų kiekis negali būti daugiau kaip 10 mg, nikotino – daugiau kaip 1 mg, anglies monoksido – daugiau kaip 10 mg. Licencijas verstis tabako auginimu, tabako gaminių gamyba ir didmenine prekyba išduoda ir naikina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (įkurtas 2011 sujungus Narkotikų kontrolės departamentą ir Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės tarnybą), mažmenine prekyba – savivaldybė, kurios teritorijoje ji bus vykdoma. Draudžiama parduoti ar kitaip perduoti bet kokius tabako gaminius asmenims iki 18 m., prekiauti tabako gaminiais naudojant prekybos automatus, farmacijos įmonėse, sveikatos priežiūros, švietimo, kultūros įstaigose, interneto kavinėse, platinti juos nemokamai. Draudžiama rūkyti švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose, darbo vietose esančiose uždarose patalpose (išskyrus specialiai įrengtas rūkymo patalpas), bendro naudojimo gyvenamosiose patalpose, viešajame transporte (išskyrus tolimojo susisiekimo traukinius ir orlaivius), viešojo maitinimo ir laisvalaikio leidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką