Blnda Tadas 1846 pabaiga ar 1847 pradžiaKinčiuliai (prie Luokės) 1877 05 04Luokė, žemaičių plėšikų vadas. Kilęs iš valstiečių. Su gauja veikė Raseinių, Šiaulių ir Telšių apskrityse. Pagautas Luokės turguje ir užmuštas.

Žinios apie T. Blindos veiklą ir žūtį istorijos šaltiniuose, jo įvaizdis tautosakoje bei amžininkų pasakojimuose labai prieštaringas. 20 a. pradžioje T. Blinda buvo išgarsintas kaip liaudies geradarys, neva iš dvarininkų priplėštą turtą dalijęs vargšams. Ypač jį išpopuliarino G. Landsbergis-Žemkalnis, pasinaudojęs Lazdynų Pelėdos surinktais pasakojimais ir 1907 parašęs dramą Blinda, svieto lygintojas (pastatyta 1907, išleista 1908). 1973 B. Bratkauskas pagal R. Šavelio scenarijų sukūrė keturių serijų televizijos nuotykių filmą Tadas Blinda (Tadas Blinda – V. Tomkus). R. Šavelis parašė romaną Tadas Blinda (1987 32010). 2004 pastatytas miuziklas Tadas Blinda (muzikos autorius A. Mamontovas, libreto autorius Martynas Bialobžeskis; Tadas Blinda – A. Mamontovas ir kiti). 2011 remiantis romanu ir televizijos filmu sukurtas kino filmas Tadas Blinda. Pradžia (režisierius Donatas Ulvydas; Tadas Blinda – Mantas Jankavičius).

L: R. Praspaliauskienė Nereikalingi ir pavojingi: XVIII a. pabaigos–XIX a. pirmosios pusės elgetos, valkatos ir plėšikai Lietuvoje Vilnius 2000; M. Stakutis, R. Rinkevičienė Tadas Blinda. Faktai ir legendos Šiauliai 2021.

G. Landsbergio-Žemkalnio dramos Blinda, svieto lygintojas viršelis

televizijos filmo Tadas Blinda (1973) kadras – Tadas Blinda (kairėje, V. Tomkus) ir Čigonas (B. Barauskas)

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką