Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija

Tarpvyriausýbinė klmato kaitõs komsija (angl. Intergovernmental Panel on Climate Change), IPCC, Jungtinių Tautų institucija, kurios tikslas yra įvertinti naujausią mokslinę informaciją, susijusią su klimato kaita, jos keliamomis grėsmėmis, prisitaikymu prie klimato kaitos ir poveikio padarinių švelninimu. Įsteigta 1988. Steigėjai – Pasaulinė meteorologijos organizacija ir Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programa.

Struktūra

IPCC vadovauja taryba ir jos renkamas pirmininkas. Maždaug kartą per metus vyksta plenarinė sesija, kurioje nustatoma organizacijos sudėtis, darbo programa ir procedūros. Taryba yra IPCC institucija.

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos logotipas

Komisijos sekretoriatas, padedamas Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programos ir Pasaulinės meteorologinės organizacijos, prižiūri ir tvarko visą veiklą. Komisiją sudaro kelios darbo grupės, kiekviena iš jų turi du pirmininkus, po vieną iš ekonomiškai stiprių ir silpnų šalių; be to, yra sukurtas techninės pagalbos padalinys. Pirmoji darbo grupė vertina su klimato sistema ir klimato kaita susijusius mokslinius aspektus. Antroji darbo grupė vertina su klimato kaita susijusį socialinių, ekonominių ir gamtinių sistemų pažeidžiamumą, padarinius ir prisitaikymo galimybes. Trečioji darbo grupė vertina galimybes riboti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir kitaip švelninti poveikį klimatui.

Speciali grupė koordinuoja nacionalines šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio apskaitas ir rengia metodikas išskiriamam šiam kiekiui įvairiuose ūkio sektoriuose apskaičiuoti. IPCC finansuojama iš Pasaulinės meteorologijos organizacijos, Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos programos ir IPCC šalių narių metinių įmokų. Komisija yra mokslo įstaigos ir tarpvyriausybinės politinės organizacijos derinys.

Veikla

Pagrindinė institucijos veikla apima ataskaitų, susijusių su Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos įgyvendinimu, leidimą. Komisijos ataskaitų duomenis duomenis naudoja vyriausybės, kurdamos klimato kaitos valdymo politiką. Ataskaitomis remiamasi tarptautinėse derybose dėl klimato kaitos. IPCC sudaro valstybių vyriausybės, kurios yra Jungtinių Tautų arba Pasaulinės meteorologijos organizacijos narės. IPCC yra 195 nariai (2022). Lietuvos Respublika t. p. yra IPCC narė. Tūkstančiai žymių mokslininkų iš viso pasaulio prisideda prie IPCC darbo. Vertinimo ataskaitoms sudaryti ekspertai savanoriškai skiria savo laiką kaip IPCC autoriai, kad įvertintų tūkstančius kasmet skelbiamų mokslinių straipsnių, kad pateiktų išsamią santrauką to, kas žinoma apie klimato kaitos veiksnius, jos dabartinį ir būsimą poveikį bei kaip galima prisitaikyti prie klimato kaitos ir švelninti poveikį klimatui. Atvira ir skaidri ekspertų ir vyriausybių visame pasaulyje atliekama peržiūra yra esminė IPCC proceso dalis, siekiant užtikrinti objektyvų ir išsamų vertinimą ir atspindėti įvairias nuomones bei patirtį. Atlikdama savo vertinimus, IPCC nustato mokslinių žinių patikimumą ir stiprumą įvairiose srityse ir nurodo, kur reikia tolesnių tyrimų.

Ataskaitų autoriai parenkami iš vyriausybių ir dalyvaujančių organizacijų, darbo grupės ar darbo grupės biurų parengto tyrėjų sąrašo, t. p. kitų ekspertų, žinomų iš jų paskelbtų darbų. Pasirenkant autorius siekiama įvairių nuomonių, patirties ir geografinio atstovavimo, užtikrinant ekonomiškai silpnų ir ekonomiškai stiprių šalių bei pereinamojo laikotarpio šalių ekspertų atstovavimą. Be klimato būklės vertinimo ataskaitų, komisija skelbia metodologines ir specialiąsias ataskaitas konkrečiomis temomis, pvz., specialioji ataskaita apie ekstremalių įvykių ir nelaimių rizikos valdymą siekiant prisitaikyti prie klimato kaitos.

Komisija savarankiškai neatlieka tyrimų, klimato ir su jo kaita susijusių reiškinių stebėsenos, tik apibendrina viso pasaulio mokslininkų atliktus ir paskelbtus darbus. Ji nurodo, kad prioritetas turi būti teikiamas recenzuotoms publikacijoms, bet autoriai gali remtis ir kita aukštos kokybės nerecenzuota medžiaga, pvz., modelių rezultatais, valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų parengtais analitiniais dokumentais. Komisija yra paskelbusi šešias išsamias vertinimo ataskaitas (1990, 1995, 2001, 2007 ir 2013–14, 2021–22), t. p. specialiąsias ataskaitas tam tikromis temomis (šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos scenarijai, atsinaujinantys energijos ištekliai ir kita). Nuo 2001 kiekviena vertinimo ataskaita yra trijų tomų, kuriuos parengė atitinkamai pirmoji, antroji ir trečioji darbo grupės, sudarytos iš vyriausybių deleguotų mokslininkų. Kiekviename IPCC ataskaitos tome pateikiama trumpa Santrauka politikos formuotojams ir Ataskaitos sintezė, nes visa vertinimo ataskaita yra kelių tūkstančių puslapių. Visos ataskaitos yra laisvai prieinamos IPCC svetainėje. Iš anglų kalbos jos išverstos į arabų, kinų, ispanų, prancūzų ir rusų kalbas.

Apdovanojimai

Nobelio taikos premija (2007, su A. A. Gore).

1163

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką