teismnis imunitètas, téisinis imunitètas, visuma specialių teisių, suteikiamų ypatingą padėtį valstybės tarnyboje užimantiems asmenims, užsienyje esantiems kariams ir tarptautinės teisės subjektams. Skiriama nacionalinis (pvz., Lietuvoje pagal 1992 Konstituciją turi Prezidentas, Ministras Pirmininkas, Seimo nariai, ministrai, teisėjai) ir tarptautinis (turi valstybės, tarptautinės organizacijos, joms atstovaujantys asmenys ir jų šeimos nariai, tarptautinių teismų teisėjai, kariai) teisminis imunitetas.

Galinčių turėti teisminį imunitetą asmenų sąrašas ir teisminio imuniteto ribos nustatomos aukščiausią galią turinčiu valstybės įstatymu (pvz., konstitucija), diplomato teisminis imunitetas valstybės įstatymu, reglamentuojančiu diplomatinės tarnybos formavimo ir funkcionavimo teisinius pagrindus ir tarptautinėmis sutartimis (pvz., 1961 Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių). Teisminis imunitetas dažniausiai taikomas tik dėl teisės pažeidimų, padarytų vykdant savo pareigas. Teisminį imunitetą turintys asmenys įprasta tvarka negali būti sulaikomi, suimami, traukiami teisminėn atsakomybėn, jiems negali būti pareiškiami įtarimai, tarptautinį teisminį imunitetą turintys asmenys t. p. neprivalo atvykti į ikiteismines institucijas ir teismą kaip liudytojai, specialistai, ekspertai, duoti parodymų.

Teisminį imunitetą turintiems asmenims taikoma patraukimo baudžiamojon atsakomybėn speciali tvarka (pvz., Lietuvoje leidimą Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn suteikia Seimas), diplomatai (turi tarptautinį teisminį imunitetą) baudžiamojon atsakomybėn traukiami atstovaujamosios valstybės sutikimu. Daryti kratas, poėmius asmenų, turinčių diplomatinius imunitetus ir privilegijas, patalpose (diplomatinėje atstovybėje ar diplomato rezidencijoje) galima tik diplomatinių atstovų prašymu ar jiems sutikus (Lietuvoje sutikimas gaunamas per Užsienio reikalų ministeriją). Gali būti nustatomas kratoje ar poėmyje dalyvaujančių asmenų specialus sąrašas (Lietuvoje dalyvauja prokuroras ir Užsienio reikalų ministerijos atstovas). Teisminis imunitetas panaikinamas specialia tvarka – civilinį ieškinį užsienio valstybei ar tarptautinei organizacijai galima pareikšti sutikus užsienio valstybės kompetentingoms institucijoms ar tarptautinėms organizacijoms.

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką