teisnùmas, objektinės teisės kylanti asmens galimybė turėti subjektines teises ir teisines pareigas. Pagal Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją (1948, Lietuva prisijungė 1991) kiekvienas žmogus turi teisę būti pripažintas teisinių santykių subjektu (teisės subjektas). Teisnumas atsiranda žmogui gimus ir pasibaigia jam mirus.

Fizinių asmenų teisnumas

Fizinių asmenų teisnumas yra bendrasis, šakinis ir specialusis. Bendrojo teisnumo požymiai: visuotinumas ir lygiateisiškumas (priklauso kiekvienam bet kokio amžiaus, lyties, tautybės, rasės, socialinės padėties žmogui, t. y. draudžia diskriminaciją), realumas (asmuo turi realiai, o ne menamai ar net fiktyviai turėti galimybę įgyti subjektines teises ir teisines pareigas); toks teisnumas gali būti ribojamas tik įstatymų numatytais atvejais ir tik institucijų (pirmiausia, teismų), galinčių pagal įstatymus riboti žmogaus teises. Šakinis teisnumas nustatomas tam tikrose teisės šakose, pvz., pagal Lietuvos darbo kodeksą (2016, įsigaliojo 2017) visiškas darbinis teisnumas atsiranda asmeniui, sukakusiam 16 metų. Specialusis teisnumas yra susijęs su tam tikromis asmens statuso išlygomis ar papildomomis galimybėmis ir taikomas viešosios teisės principų bei normų numatytais atvejais, pvz., pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją (1992) valstybės valdžios pareigūnais (Seimo nariais, prezidentu, ministrais, teisėjais) gali būti tik Lietuvos piliečiai, pagal viešąją teisę jie turi specialų statusą.

Juridinių asmenų teisnumas

Juridinio asmens teisnumas neatsiejamas nuo jo veiksnumo, kartu jie sudaro šio asmens subjektiškumą. Privatūs juridiniai asmenys gali turėti ir įgyti bet kokias civilines teises ir pareigas, išskyrus tas, kurioms atsirasti reikalingos asmens tam tikros fizinės savybės (lytis, amžius ir giminystė). Viešieji juridiniai asmenys turi specialųjį teisnumą, t. y. gali turėti ir įgyti tik tokias civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja jų steigimo dokumentams ir veiklos tikslams. Juridiniai asmenys teisnumą įgyja pradėdami veiklą ir netenka ją baigdami (kai likviduojami arba reorganizuojami ir išregistruojami iš juridinių asmenų registro).

Teisnumo reglamentavimas Lietuvoje

Lietuvoje teisnumą reglamentuoja Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001).

579

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką