teistùmas, asmens teisinės padėties ypatybė, kurią sukelia nuteisimas apkaltinamuoju nuosprendžiunusikalstamos veikos padarymą. Teismas, spręsdamas bausmės dydžio skyrimo, vykdymo atidėjimo, atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės, lygtinio atleidimo nuo bausmės prieš terminą, bausmės pakeitimo švelnesne, pripažinimo asmens pavojingu recidyvistu ir kitus klausimus, atsižvelgia į kaltininko turimą teistumą. Teistam asmeniui dažniausiai taikoma griežtesnė atsakomybė, kartais – baudžiamųjų įstatymų numatytos lengvatos.

Teistumo trukmė priklauso nuo nusikaltimo sunkumo ir bausmės dydžio. Teistumo galiojimo terminas yra 2 rūšių: bausmės atlikimo laikotarpiu ir bausmės atlikimo laikotarpiu bei po jos atlikimo. Suėjus baudžiamajame įstatyme nustatytam terminui teistumas išnyksta savaime ir asmuo laikomas anksčiau neteistu (jei vėliau vėl nusikalsta, baudžiamas kaip pirmą kartą padaręs nusikalstamą veiką).

Teistumas t. p. gali būti panaikintas amnestijos aktu ar malonės tvarka. Teistumas sukelia baudžiamuosius teisinius (lemia bausmės skyrimą, pvz., recidyvistui padarius naują tyčinį nusikaltimą dažniausiai skiriama laisvės atėmimo bausmė) ir nesusijusius su baudžiamąja teise bei baudžiamosios teisės normų nereguliuojamus (dažniausiai veikia asmens padėtį ir numato jo teisių apribojimą, pvz., teistumą turintis asmuo negali įsigyti šaunamojo ginklo, būti paskirtas teisėju) padarinius.

Lietuvoje pagal Baudžiamąjį kodeksą (2000, įsigaliojo 2003) turinčiais teistumą laikomi asmenys, kuriems bausmės vykdymas atidėtas (galioja laikotarpiui, kuriam atidėtas bausmės vykdymas), nuteisti už neatsargius ar tyčinius nusikaltimus ir realiai atlikę paskirtą bausmę (bausmės atlikimo laikotarpiui ir tam tikram laikotarpiui atlikus bausmę ar atleidus nuo bausmės atlikimo, pvz., 3 metai – nuteistiems už nesunkų ar apysunkį, 5 metai – už sunkų, 8 metai – už labai sunkų nusikaltimą, 10 metų – pavojingiems recidyvistams; nuteistiems nepilnamečiams teistumo galiojimo terminas mažinamas per pusę). Apie teistumą asmuo privalo pranešti atsakingoms institucijoms (pvz., Vyriausiajai rinkimų komisijai asmuo, siekiantis dalyvauti rinkimuose).

1431

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką