Prokopovič Teofan (rus. Феофан Прокопович, Teofanas Prokopòvičius), pasaulietinis vardas Jeleazar 1681 06 18Kijevas 1736 09 19Sankt Peterburgas (palaidotas Didžiajame Naugarde), rusų stačiatikių dvasininkas, valstybės veikėjas, rusų rašytojas. Pskovo (1718) ir Didžiojo Naugardo arkivyskupas (1725).

Biografija

1698 baigė Kijevo Mohylos akademiją. Mokslus tęsė Lenkijoje, čia perėjo į unitų tikėjimą, įstojo į vienuolyną (vienuolinis vardas Jelisiejus). Vėliau Šv. Atanazo kolegijoje Romoje studijavo teologiją ir filosofiją. 1704 grįžo į Kijevą, įstojo į stačiatikių vienuolyną (vienuolinis vardas Samuilas, vėliau Teofanas). Kijevo Mohylos akademijoje dėstė poetiką, retoriką ir filosofiją. Parašė tragikomediją Vladimiras (Vladimir 1705), kurioje satyriškai demaskavo kunigaikščio Vladimiro religinių naujovių priešininkus. Ji atspindėjo ir gyvenamojo laikotarpio pertvarkas, smerkė Stačiatikių Bažnyčios dvasininkus – Petro I reformų priešininkus. Šis veikalas ir T. Prokopovičiaus sakyti pamokslai atkreipė Petro I dėmesį ir po Pruto žygio (1711), kur T. Prokopovičius vadovavo kariuomenę lydintiems dvasininkams, jis buvo paskirtas akademijos rektoriumi. Petrui I įsakius 1716 F. Prokopovičius išvyko į Sankt Peterburgą, padėjo carui vykdyti religinę reformą – Bažnyčią padaryti pavaldžią valstybės valdžiai, atskirti religiją ir mokslą.

Rašytinis palikimas

Parašė Dvasinį reglamentą (Duchovnyj reglament 1720) ir kitus įstatyminius aktus. Nuo 1721 Šventojo sinodo – viceprezidentas ir tikrasis vadovas. Buvo apšviestojo absoliutizmo šalininkas (veikalai Kalba apie caro valdžią ir garbę / Slovo o vlasti i česti carskoj 1718, Monarcho valios teisingumas / Pravda voli monaršej 1722).

Parašė teologijos, literatūros teorijos (Poetika, parašyta 1705, išleista 1786), istorijos, pedagogikos veikalų, lyrinių eilėraščių rusų, lotynų ir lenkų kalbomis. Jo kūryba padarė didelę įtaką 18 amžiaus rusų literatūrai.

Jeleazar

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką