teritorijos administracinė struktūra

teritòrijos administrãcinė struktūrà, administrãcinė teritòrinė struktūrà, valstybės teritorijos suskirstymas į administracinius teritorinius vienetus: sritis, provincijas, gubernijas, departamentus, apskritis ir kita. Atspindi istoriškai susiklosčiusius valstybės gamtinius, politinius ir ekonominius nacionalinius ypatumus. Pagal teritorijos administracinę struktūrą sudaroma vietinių valstybės institucijų sistema. Teritorijos administracinė struktūra gali būti kelių pakopų: dviejų (Jungtinėse Amerikos Valstijose, Lietuvoje ir kitur), trijų (Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje ir kitur), keturių (Vokietijoje ir kitur). Labai mažos valstybės (pvz., Bahreinas, Malta) teritorijos administracinės struktūros neturi.

Lietuvoje jau 13 amžiuje buvo 2 pakopų teritorijos administracinė struktūra, kurią sudarė valsčiai ir žemės. Po 1564–66 administracinės ir teismų reformų Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė buvo suskirstyta į vaivadijas ir apskritis (pavietus). Žemaičių kunigaikštystė prilyginta vaivadijai, kurią sudarė valsčiai (vadinti tijūnijomis). 1795 Lietuvą prijungus prie Rusijos imperijos sudarytos gubernijos, į kurias įėjo apskritys, nuo 1861 – valsčiai ir seniūnijos.

1919 Lietuvos Respublikos teritorijos administracinę struktūrą sudarė apskritys, valsčiai ir seniūnijos. SSRS okupavus Lietuvą iki 1950 išliko apskritys ir valsčiai, o seniūnijas pakeitė apylinkės. 1950 vietoj apskričių ir valsčių sudarytos 4 sritys (Vilniaus sritis, Kauno sritis, Klaipėdos sritis, Šiaulių sritis) ir rajonai, kuriuos sudarė apylinkės. 1953 sritys panaikintos.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990–94 atlikta administracinė teritorinė reforma. 1994 priimtas Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymas, pagal kurį Lietuvos Respublikos teritorija suskirstyta į 10 apskričių (Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus) ir 56 savivaldybes, kurių ribas nustatė Seimas, atsižvelgdamas į savivaldybių siūlymus. 1999 pakeitus kai kurių savivaldybių ribas ir įsteigus naujų, savivaldybių padaugėjo iki 60. 2010 panaikintos apskričių administracijos.

557

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką