Tèrksas ir Káikosas (Turks and Caicos), Didžiosios Britanijos valda Vest Indijoje, Atlanto vandenyne, Bahamų salyno pietryčiuose. Susideda iš 30 koralinių salų ir uolų. Apima Terkso (rytuose; didžiausios salos: Didysis Terksas, Salt Cay) ir Kaikoso (vakaruose; didžiausios salos: Šiaurės Kaikosas, Didysis Kaikosas, Rytų Kaikosas, Providencialesas) salų grupes.

Cockburn Townas

Plotas 497 km2. 47 100 gyventojų (2013); daugiausia juodaodžiai ir mulatai. Gyvenamos 8 salos. Administracinis centras – Cockburn Townas (126 gyventojų, 2013; Didžiojo Terkso sala). Oficiali kalba – anglų. Piniginis vienetas – Jungtinių Amerikos Valstijų doleris.

Kranto linijos ilgis 389 m. Salų paviršius žemas, didžiausias aukštis – 49 m, Blue Hills kalnas. Klimatas tropinis jūrinis. Vidutinė temperatūra 25–28 °C. Per metus iškrinta 1500 mm kritulių, daugiausia – birželio–gruodžio mėnesiais. Vasarą ir rudenį dažni uraganai. Auga kaktusai ir krūmai. Salt Cay biosferos rezervatas. Maisto (žuvų apdorojimo) pramonė. Auginama kukurūzai, pupelės, įvairūs citrinmedžiai. Žvejyba. Turizmas (daugiausia turistų atvyksta iš Jungtinių Amerikos Valstijų). Jūrų uostas – Cockburn Townas (daugiausia išvežama žuvys, omarai). 3 tarptautiniai oro uostai.

Istorija

Pirmieji salose apsigyveno indėnai aravakai, apie 700 atplaukę iš Bahamų salyno kitų salų. 1512 salas pasiekę ispanų konkistadorai, vadovaujami J. Ponce’s de Leóno, netrukus daugelį salų gyventojų pavertė vergais ir išvežė į ispanų kolonijas Kubą ir Espanjolą (dabar Haitis) dirbti plantacijose ir kasyklose. 16–18 a. salose beveik nebuvo gyventojų, jas užimdavo prancūzai, britai ir ispanai. 1690–1720 Terksas ir Kaikosas tapo piratų priebėga. 17 a. pabaigoje Didžiojo Terkso salos pirmąją nuolatinę gyvenvietę įkūrė druskos kasėjai, atvykę iš britų kolonijos Bermudos. 18 a. pabaigoje britų valdžia salose suteikė žemės lojalistams amerikiečiams plantatoriams, kurie čia atsivežė tūkstančius vergų ir įkūrė sizalio agavų ir vilnamedžių plantacijas. 1799–1959 Terksas ir Kaikosas priklausė britų Bahamos, Jamaikos kolonijoms, vėliau tapo atskira kolonija. 20 a. 8 dešimtmetyje kilo nepriklausomybės judėjimas. 1982 į valdžią atėjusi Progresyvioji nacionalinė partija siekė išsaugoti ryšius su Didžiąja Britanija. 2009–11 dėl kilusio korupcijos skandalo Terksą ir Kaikosą tiesiogiai valdė Didžioji Britanija. 2012 vėl išrinktas parlamentas pasisako už nepriklausomybės siekį.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką