testamentinė išskirtinė

testameñtinė išskirtnė, legãtas (lot. legatum – testamentinė išskirtinė), testatoriaus testamente įpėdiniui nustatyta prievolė, kurią jis privalo įvykdyti vieno ar kelių asmenų (gavėjų) naudai. Bet kuris įpėdinis gali būti įpareigotas įvykdyti testamentinę išskirtinę neviršijant paveldimo turto vertės. Įpareigotam įvykdyti testamentinę išskirtinę įpėdiniui mirus prieš palikimo atsiradimą arba nepriėmus palikimo prievolė įvykdyti testamentinė išskirtinė pereina kitiems įpėdiniams, gavusiems šio dalį. Testamentinės išskirtinės gavėjai gali būti įstatyminiai įpėdiniai ar kiti asmenys.

Testatorius testamentinės išskirtinės gavėją gali paskirti nurodydamas sąlygą ar sąlygas, kurias jis privalo įvykdyti, kad galėtų paveldėti (negalioja neteisėtos, prieštaraujančios visuomenės papročiams ar pažeidžiančios dorovės reikalavimus sąlygos). Testatorius testamente gali nurodyti, kokį išlaikymą turi teikti įpareigotas įpėdinis (pvz., mokėti rentą), arba gali neaptarti testamentinės išskirtinės teikimo būdo (tuomet dažniausiai laikoma, kad testamentinės išskirtinės gavėjas turi teisę į jam būtiną materialinį išlaikymą). Testamentinė išskirtinė netenka galios, jei jos gavėjas miršta prieš atsirandant palikimui.

Lietuvos Civiliniame kodekse (2000, įsigaliojo 2001) nustatyta, kad testamentinės išskirtinės gavėjas turi teisę ją priimti per 3 mėnesius nuo dienos, kai sužinojo apie teisę į testamentinę išskirtinę. Apie testamentinės išskirtinės priėmimą gavėjas praneša testamento vykdytojui (palikimo valdytojui), įpėdiniui, priėmusiam palikimą ir įpareigotam įvykdyti testamentinę išskirtinę, arba palikimo atsiradimo vietos notarui.

Jei testamentinė išskirtinė susijusi su teise į nekilnojamąjį daiktą, prašymas dėl testamentinės išskirtinės priėmimo turi būti paduodamas notarui (jis išduoda paveldėjimo teisės liudijimą ir testamentinė išskirtinė registruojama viešajame registre). Įpėdinį, kuriam pereina nekilnojamasis daiktas (žemė, namas, butas ir kita) arba individuali įmonė, testatorius turi teisę įpareigoti duoti kitam asmeniui tam tikram terminui arba iki gyvos galvos naudotis nekilnojamuoju daiktu ar jo dalimi arba perduoti iš šio turto gaunamas pajamas ar jų dalį.

Jei testatorius testamentine išskirtine kam nors skyrė išlaikymą nenurodydamas jo turinio, toks asmuo turi teisę į maistą, būstą, drabužius ir medicininį aptarnavimą, besimokantieji – į mokymosi išlaidų padengimą visą mokymosi laiką, bet tik iki jiems sukaks 24 metai.

640

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką