Theodor Heinrich von Schön

von Schön Theodor Heinrich (Teodoras Heinrichas fon Šnas) 1773 01 20Šereitlaukis (į rytus nuo Rambyno, Vilkyškių vlsč.) 1856 07 23Arnava (į rytus nuo Karaliaučiaus), Prūsijos valstybės, švietimo ir kultūros veikėjas.

Išsilavinimas ir veikla

1793 Karaliaučiaus universitete baigė teisę (studijavo ir ekonomikos bei politikos mokslus, klausėsi I. Kanto paskaitų). Iki 1806 dirbo Karaliaučiuje, 3 m. studijavo ekonomiką Saksonijoje, Silezijoje ir Anglijoje. 1806 į Prūsijos karalystę veržiantis Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I kariuomenei T. H. von Schönas lydėjo Prūsijos karalių Frydrichą Vilhelmą III ir jo šeimą per Karaliaučių į Klaipėdą, joje per Prancūzijos okupaciją gyveno. Su baronu H. F. K. vom und zum Steinu, grafu K. A. von Hardenbergu ir kitais rengė pažangias Prūsijos karalystės reformas, baudžiavos panaikinimo projektą (1807 10 Klaipėdoje paskelbtas Prūsijos valdovo ediktas; Steino ir Hardenbergo reformos).

Theodor Heinrich von Schön (litografija, prieš 1856, autorius nežinomas)

1809–16 Prūsijos karalystės Lietuvos departamento Gumbinės karo ir domenų rūmų prezidentas, 1824–48 Prūsijos provincijos oberprezidentas. Jo rūpesčiu Mažojoje Lietuvoje įsteigta daug pradinių mokyklų, 1811 – Karalienės mokytojų seminarija, 1810 Gumbinėje, 1815 Įsrutyje – aukštesnioji mergaičių mokykla, 1812–59 Gumbinėje leistas vienas pirmųjų Mažojoje Lietuvoje ir pirmasis Gumbinėje laikraštis (Lietuvos informacinis laikraštis; Intelligenz‑Blatt für Litthauen), įkurta pirmoji Mažojoje Lietuvoje viešoji biblioteka.

T. H. von Schönas pritarė lietuvių kalbos vartojimui Mažosios Lietuvos mokyklose, išleistas pirmasis lietuvių liaudies dainų rinkinys (1825), kūrėsi lietuviška periodinė spauda, tirta lietuvių kalba (T. H. von Schönas bendravo su G. H. F. Nesselmannu ir kitais). Už Marienburgo pilies išsaugojimą 1842 gavo miesto burggrafo titulą. 1827 jis nupirko Arnavos dvarą (čia ir palaidotas), sembų piliakalnio teritorijoje įrengė parką.

Atminimo įamžinimas

T. H. von Schönui dar esant gyvam Karaliaučiuje miesto piliečių lėšomis jo garbei buvo pastatytas obeliskas (stovėjo iki 1945). Už nuopelnus Mažajai Lietuvai Klaipėdoje prie Borussia paminklo jam buvo pastatytas biustas (neišliko).

-Theodor Heinrich von Schön; -Theodor von Schön; -Teodoras Heinrichas fon Šėnas; -Teodoras fon Šėnas

L: J. Mališauskas Vėjas iš Aistmarių Vilnius 2004; Theodor von Schön: Untersuchungen zu Biographie und Historiographie Köln–Weimar–Wien 1991.

1265

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką