Tibèto švietmas

Raida

Pirmosios mokyklos prie vienuolynų Tibeto teritorijoje įsteigtos 8 a. sukūrus tibetiečių raštą. Jose buvo mokoma religijos, filosofijos, menų, skaityti ir rašyti, tibetiečių kalbos, tibetiečių medicinos ir kalendoriaus. Iki 20 a. vidurio švietimui vadovavo tik budistai, kurie rengė daugiausia kilmingųjų vaikus valdyti šaliai arba dvasininkais. 20 a. viduryje 80 % gyventojų buvo neraštingi. 1951 Kinijos vyriausybei nacionalizavus žemę vienuolynų mokyklos uždarytos, pradėtos steigti pasaulietinės. 1957 veikė 98 valstybinės pradinės mokyklos ir viena vidurinė mokykla, jose mokėsi apie 6400 mokinių. 1959 Dalai Lamai XIV emigravus į Indiją 1960 Dharamšaloje įsteigta Švietimo ministerija; ji Indijoje įsteigė mokyklų, bibliotekų ir kitų kultūrinių įstaigų.

mokykla Gandzi tibietiečių autonominėje prefektūroje (Sičuano provincija, Kinija)

Šiuolaikinė švietimo sistema

Tibeto autonominiame rajone švietimo sistema sudaryta pagal Kinijos švietimo sistemą. Švietimui vadovauja Švietimo ir mokslo ministerija, pavaldi Kinijos švietimo ir mokslo ministerijai. Dėstoma kinų kalba, kai kuriose pradinėse mokyklose – tibetiečių kalba. Devynmetis mokslas nemokamas ir neprivalomas 6–15 metų vaikams. Veikia valstybinės ir privačios, daugiausia vienuolynų (jas vėl leista steigti 1976 pasibaigus Kultūrinei revoliucijai) mokyklos.

Ikimokyklinis ugdymas apima žaidimo grupes (3–4 metų vaikams) ir vaikų darželius (4–6 metų vaikams). Bendrojo lavinimo vidurinė mokykla apima devynmetę pagrindinę mokyklą (susideda iš šešiametės pradinės mokyklos 6–12 metų vaikams ir trimetės žemesnės pakopos vidurinės mokyklos 12–15 metų vaikams) ir trimetę aukštesnės pakopos vidurinę mokyklą (15–18 metų jaunuoliams). Baigusieji pagrindinę mokyklą gali mokytis ir profesinio ugdymo koledžuose (15–21 metų jaunuoliams), baigusieji vidurinę mokyklą ir profesinio ugdymo koledžus – aukštojo mokslo institucijose. 2010 buvo 884 pradinės mokyklos, 118 vidurinių mokyklų, 110 profesinio ugdymo koledžų, 4 aukštojo mokslo institucijos, iš viso lankė 53 000 mokinių ir studentų.

Tibeto muziejus Lhasoje

Svarbiausia aukštoji mokykla – Tibeto universitetas (įkurtas 1983 Lhasoje ir Njingči; 2013 buvo apie 30 000 studentų).

Muziejai ir bibliotekos

Veikia Tibeto muziejus (įkurtas 1999 Lhasoje).

Dharamšaloje 1970 įsteigta Tibeto veikalų biblioteka ir archyvas (fonduose yra apie 80 000 dokumentų, iš jų – senovės rankraščių, knygų, taip pat 600 tapybos ir skulptūros darbų, 6000 nuotraukų).

-Tibetas; Tibeto kultūra

Tibetas

Tibeto ūkis

Tibeto teisinė padėtis

Tibeto istorija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką