Toseftà, tanajų parašytų halachinių (halacha) įstatymų, neįėjusių į Mišną, rinkinys. Datuojama 3 arba 4 amžiumi, nors kai kurios dalys gali būti senesnės nei Mišnos, yra nuomonių, kad Mišna ir Tosefta buvo vienas rinkinys, vėliau padalytas, ar net ankstesnis nei Mišna. Manoma, jų pagrindiniai autoriai galėjo būti tanajų išminčiai Chija ir Chošaja. Toseftoje (aramėjų kalba – papildymai) yra keli agadiniai intarpai.

Tosefta parašyta hebrajų kalba (yra aramėjiškų, graikiškų sąvokų), suskirstyta į 6 skyrius, kiekvienas jų padalytas į kelis veikalus. Tosefta yra Mišnos papildymai ir (arba) aiškinimai, bet kaip ir Mišnoje, Toseftoje yra likę gausybė prieštaravimų. Dalis Toseftoje pateikiamų įstatymų visiškai atitinka nurodytus Mišnoje, dalis skiriasi stiliumi ir terminologija, kiti papildo Mišnos įstatymus bei pateikia naujos medžiagos temomis, kuriomis Mišnoje nebuvo diskutuojama.

Išlikę Toseftos rankraščiai neminimi nei Babilonijos, nei Jeruzalės Talmuduose. Spėjama, Tosefta buvo sukurta Izraelio žemėje. Tosefta pirmą kartą išleista 1521 Venecijoje. Komentuota mažai; komentarų yra parašęs ir Vilniaus Gaonas.

2182

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką