transformãcija (lot. transformatio – pasikeitimas), biologijoje būna genetinė (vienas iš trijų bakterijų genetinės rekombinacijos tipų) ir onkogeninė (ląstelių).

Genetinė transformacija – svetimos deoksiribonukleorūgšties (DNR) patekimas į recipiento ląstelę, įjungimas į jo genomą ir (dažniausiai) įjungtos DNR ekspresija (raiška). Ją 1928 parodė Frederickas Griffithas (Didžioji Britanija). Jis pastebėjo, kad nekenksmingas Streptococcus pneumoniae bakterijų kamienas gali virsti virulentišku (sukeliančiu infekcijas), kai yra inkubuojamas su virulentišku, prieš tai aukšta temperatūra sterilizuotu, kamienu. 1944 O. T. Avery, Colinas Munro MacLeodas ir Maclynas McCarty šį eksperimentą patvirtino ir pradėjo vartoti transformacijos terminą. Yra natūrali ir dirbtinė bakterijų transformacija.

Natūrali transformacija būdinga daugeliui bakterijų kamienų, kurių ląstelės yra kompetencijos būklėje, t. y. geba įtraukti svetimą DNR iš aplinkos ir įjungti ją į bakterijos chromosominę DNR. Pvz., bakterijų Bacillus subtilis kompetencijai susiformuoti reikia apie 40 genų raiškos. Dažniausiai transformacijoje dalyvauja to paties kamieno kitų bakterijų DNR (pvz., negyvų ląstelių), kuri yra homologiška recipiento ląstelės DNR, bet efektyviai transformuotis gali ir žiedinė ar linijinė plazmidžių DNR. Natūrali transformacijos kompetencija dažniausiai susiformuoja esant dideliam bakterinių ląstelių tankiui arba stokojant augimo terpės komponentų (pvz., aminorūgščių).

Dirbtinę transformaciją galima sukelti bakterijas pavertus kompetentingosiomis, pvz., šaltai (4 °C temperatūroje) inkubuojant bakterijas tirpaluose su kai kuriais dvivalenčiais katijonais (kalcio, rubidžio chloridais) kartu su DNR (dažniausiai žiedine plazmidės DNR) ir panaudojus trumpą termošoką (42 °C temperatūrą). Manoma, katijonai ląstelės fosfolipidinėje membranoje neutralizuoja neigiamus DNR fosfato grupių krūvius ir trumpam sudaro poras, per kurias DNR patenka į ląstelę. Dirbtinę transformaciją galima atlikti ir elektroporacijos metodu, kai trumpam yra sukuriamas stiprus elektrinis laukas (10–20 kV/cm), kuris ląstelės membranoje suformuoja poras DNR pernašai į ląstelę.

Onkogenine (vėžine) ląstelių transformacija vadinama normalių eukariotinių ląstelių struktūriniai, genetiniai ir epigenetiniai pokyčiai, sukeliantys nekontroliuojamą ląstelių dalijimąsi.

272

-genetinė transformacija; -onkogeninė transformacija; -vėžinė transformacija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką