transplantãcija (lot. transplantatio – persodinimas), audinių, organo ar organų sistemos perkėlimas į to paties organizmo kitą vietą, į tos pačios arba kitos rūšies kitą organizmą. Transplantacija padeda pataisyti įgimtus arba dėl ligos ar sužeidimo įgytus kūno defektus, atkurti organų formą ir funkciją. Persodinamas audinys arba organas vadinamas transplantatu, organizmas, iš kurio jis imamas, – donoru.

Organizmas, kuriam persodinamas transplantatas, vadinamas recipientu. Transplantacija, per kurią transplantatas perkeliamas į to paties organizmo kitą vietą, vadinamas autotransplantacija. Po jos transplantatas dažniausiai visiškai prigyja.

Labiausiai paplitusi transplantacijos rūšis yra alotransplantacija – transplantatas persodinamas kitam tos pačios rūšies organizmui. Taip persodinama širdis, inkstai, kepenys. Transplantatas imamas iš gyvo donoro arba iš mirusio žmogaus. Donorinis organas recipientui parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio bei svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus. Alotransplantacijai labai svarbu audinių suderinamumas, nes recipientas, gavęs svetimo baltymo, pradeda gaminti specifinius antikūnus, kurie ardo transplantatą ir slopina imuninį priešinimąsi.

pirmoji sėkminga inkstų iš gyvo donoro transplantacijos operacija (1954, Bostonas)

Rečiau taikoma ksenotransplantacija – vienos rūšies organizmo transplantatas persodinamas kitos rūšies individui (pvz., žmogui persodinamas gyvulio organas). Po tokios transplantacijos transplantatas greitai žūva (mirtį sukelia ūmi apsauginė imuninė reakcija). Audiniai ir organai (nesiuvant jų kraujagyslių) buvo persodinami jau senovėje. Kuriant transplantacijos metodus organų persodinimas buvo atliekamas eksperimentiniams gyvūnams. 1902 E. Ullmannas (Austrija) inkstų nepakankamumu sergančiai pacientei prie žasto kraujagyslių prijungė kiaulės inkstą. 1954 J. E. Murray su kitais atliko inkstų transplantaciją iš gyvo donoro (buvo persodintas identiško dvynio inkstas). Tai pirmoji sėkminga organo transplantacija – transplantuotas organas veikė ilgiau nei šešis mėnesius. Operacija buvo atlikta Bostone (Jungtinės Amerikos Valstijos). Pirmąją plaučių transplantaciją 1963 atliko Jungtinių Amerikos Valstijų chirurgas Jamesas Hardy. Žmogus po transplantacijos išgyveno net 18 dienų. 1967 Ch. Barnardas pirmą kartą pasaulyje sėkmingai persodino širdį. Pirmosios žmonėms pradėtos atlikti kaulų čiulpų transplantacijos – identiškų dvynių čiulpų transplantacijos. Pirmoji sėkminga transplantacija ne tarp identiškų dvynių buvo atlikta 1968 Minesotos (Jungtinės Amerikos Valstijos) universiteto ligoninėje.

Viena naujausių inovacijų transplantacijos srityje yra 2022 Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikta pirmoji pasaulyje sėkminga kiaulės širdies transplantacija žmogui. Kiaulės širdį gavęs pacientas netrukus mirė, kadangi paaiškėjo, jog kiaulės širdis turėjo citomegalovirusą (priklauso herpesvirusams).

1

Transplantacija Lietuvoje

Transplantacijos pradininku laikomas V. Kuzma. 1927 jis pradėjo inksto, vėliau – šlapimtakio, žarnų, skrandžio ir tulžies pūslės transplantacijos eksperimentus. 1970 A. J. Marcinkevičius transplantavo ligoniui lavono, 1974 V. A. Kleiza – gyvo donoro inkstą. Kauno medicinos instituto ligoninės Kauno klinikose 1974 E. Daktaravičienė (su kitais) atliko pirmąją ragenos transplantaciją. 1987 A. J. Marcinkevičius (su kitais) atliko pirmąją širdies persodinimo operaciją. 1996 įsteigtas Nacionalinis transplantacijos biuras, koordinuojantis organų donorystę ir transplantaciją. 2000 B. Dainys (su kitais) atliko pirmąją kepenų transplantaciją. 2004 pradėtos taikyti negiminingų donorų kaulų čiulpų transplantacijos.

2007 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose R. Benetis (su kitais) atliko pirmąją Baltijos šalyse plaučių ir širdies bei plaučių komplekso persodinimo operaciją.

2007 Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių klinikose buvo atlikta pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje kepenų transplantacija iš gyvo donoro. 2008 Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių klinikose buvo atlikta pirmoji kasos ir inksto komplekso transplantacija. 2016 pirmą kartą organų donoru tapo recipientas – žmogus, kelerius metus gyvenęs su transplantuotu inkstu. 2021 01 transplantuoti COVID-19 sirgusio donoro inkstai. Tai buvo pirmasis toks atvejis pasaulyje. 2021 11 pirmą kartą Baltijos šalyse recipientui implantuotos kasos salelės.

2022 atliktos 187 organų ir audinių transplantacijos: 9 širdies, 77 inkstų (5 iš jų – iš gyvo donoro), 1 plaučių, 32 kepenų ir 68 ragenų. Transplantavimą reglamentuoja 1996 priimtas ir keliskart taisytas Audinių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymas.

1334

-persodinimas; transplantatas; alotransplantacija; autotransplantacija; ksenotransplantacija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką