transplantãcija (lot. transplantatio – persodinimas), audinių, organo ar organų sistemos perkėlimas į to paties organizmo kitą vietą, į tos pačios arba kitos rūšies kitą organizmą. Transplantacija padeda pataisyti įgimtus arba dėl ligos ar sužeidimo įgytus kūno defektus, atkurti organų formą ir funkciją. Persodinamas audinys arba organas vadinamas transplantatu, organizmas, iš kurio jis imamas, – donoru. Organizmas, kuriam persodinamas transplantatas, vadinamas recipientu. Transplantacija, per kurią transplantatas perkeliamas į to paties organizmo kitą vietą, vadinamas autotransplantacija. Po jos transplantatas dažniausiai visiškai prigyja. Labiausiai paplitusi transplantacijos rūšis yra alotransplantacija – transplantatas persodinamas kitam tos pačios rūšies organizmui. Taip persodinama širdis, inkstai, kepenys. Transplantatas imamas iš gyvo donoro arba iš mirusio žmogaus. Alotransplantacijai labai svarbu audinių suderinamumas, nes recipientas, gavęs svetimo baltymo, pradeda gaminti specifinius antikūnus, kurie ardo transplantatą ir slopina imuninį priešinimąsi. Rečiau taikoma ksenotransplantacija – vienos rūšies organizmo transplantatas persodinamas kitos rūšies individui (pvz., žmogui persodinamas gyvulio organas). Po tokios transplantacijos transplantatas greitai žūna (mirtį sukelia ūmi apsauginė imuninė reakcija).

Audiniai ir organai (nesiuvant jų kraujagyslių) buvo persodinami jau senovėje. Kuriant transplantacijos metodus organų persodinimas buvo atliekamas eksperimentiniams gyvūnams. 1902 E. Ullmannas (Austrija) inkstų nepakankamumu sergančiai ligonei prie žasto kraujagyslių prijungė kiaulės inkstą. 1954 J. E. Murray su kitais atliko inkstų transplantaciją iš gyvo donoro (buvo persodintas identiško dvynio inkstas). Tai pirmoji sėkminga organo transplantacija – transplantuotas organas veikė ilgiau nei šešis mėnesius. Operacija buvo atlikta Bostone (Jungtinės Amerikos Valstijos). Pirmoji plaučių transplantacija atlikta 1963 Jungtinių Amerikos Valstijų chirurgo Jameso Hardy. Žmogus po transplantacijos išgyveno net 18 dienų. 1967 Ch. Barnardas pirmą kartą pasaulyje sėkmingai persodino širdį. Pirmosios kaulų čiulpų transplantacijos pradėtos taikyti žmonėms – identiškų dvynių čiulpų transplantacijos. Pirmoji sėkminga transplantacija ne tarp identiškų dvynių buvo atlikta 1968 Minesotos universiteto ligoninėje. 1973 Niujorke buvo atlikta pirmoji negimininga kaulų čiulpų transplantacija. 2008 buvo atlikta pirmoji beveik viso veido transplantacija Jungtinėse Amerikos Valstijose. 2011 Turkijoje pirmą kartą sėkmingai buvo atlikta gimdos transplantacija.

Lietuvoje

Transplantacijos pradininku laikomas V. Kuzma. 1927 jis pradėjo inksto, vėliau – šlapimtakio, žarnų, skrandžio ir tulžies pūslės transplantacijos eksperimentus. 1970 A. J. Marcinkevičius transplantavo ligoniui lavono, 1974 V. A. Kleiza – gyvo donoro inkstą. Pirmoji kiaurinė ragenos transplantacija atlikta 1974 Kauno medicinos instituto ligoninės Kauno klinikose. 1987 A. J. Marcinkevičius (su kitais) atliko pirmąją širdies persodinimo operaciją. 2000 B. Dainys (su kitais) atliko pirmąją kepenų transplantaciją. 2004 pradėtos daryti negiminingų donorų kaulų čiulpų transplantacijos. 2007 Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose buvo atlikta pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje kepenų transplantacija iš gyvo donoro. 2007 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose R. Benetis su kitais atliko pirmąją Baltijos šalyse plaučių ir širdies bei plaučių komplekso persodinimo operacija. 2008 Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose buvo atlikta pirmoji kasos ir inksto komplekso transplantacija.

2020 atliktos 152 organų ir audinių transplantacijos: 10 širdies, 82 inkstų ir 3 iš jų – iš gyvo donoro, 1 plaučių, 14 kepenų ir 45 ragenų.

1334

-persodinimas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką