transvestzmas (trans… + lot. vestitus – apsirengęs), eonzmas, lyties tapatumo sutrikimas – lytinis susijaudinimas ir pasitenkinimas, kurį sukelia priešingos lyties drabužių dėvėjimas. Seksualinio fetišizmo atmaina (fetišas yra priešingos lyties drabužis). Transvestizmas dažnai reiškiasi kartu su transseksualumu, t. y. savęs priskyrimu priešingai lyčiai, ir kitais nukrypimais.

Pagal juos skiriama homoseksualinis transvestizmas, arba homosvestizmas (lytinis pasitenkinimas, kurį sukelia tos pačios lyties svetimų drabužių nešiojimas), narcisistinis (kai priešingos lyties drabužiai stiprina potraukį savo kūnui), automonoseksualinis (traukia drabužiai ant savo kūno), ekshibicionistinis (siekiama apsivilkus tokiais drabužiais pasirodyti aplinkiniams), mazochistinis (taip apsivilkus tikimasi iš aplinkinių paniekos, pasmerkimo ir bausmės), aseksualinis (malonus pats rengimasis, dažniausiai dėl menko lytinio potraukio) transvestizmas. Transvestizmu nelaikoma kitos lyties drabužių dėvėjimas ne dėl lytinio potraukio, bet dėl patogumo (pvz., dirbant) arba mados (pvz., moterys dėvi kelnes), iš tradicijos (pvz., škotų vyrų sijonas – kiltas), vaidinant teatre. Moterys dažnai dėvi vyriškus drabužius, todėl transvestitės savo potraukio gali ir neatskleisti. Transvestitai vyrai dažnai dėvi apatinius moteriškus drabužius po vyriškais. Transvestizmas gali atsirasti dėl vaiko lyties neatitinkančio auklėjimo ir rengimo priešingos lyties drabužiais.

Transvestizmo terminą 1910 pirmą kartą pavartojo vokiečių gydytojas seksologas Magnus Hirschfeldas (1868–1935) knygoje Transvestitai: Erotinio persirenginėjimo polinkio tyrimas (Die Transvestiten: Eine Untersuchung über den erotischen Verkleidungstrieb 1910).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką