tutinė atsakomýbė, materiãlinė atsakomýbė, viena teisinės atsakomybės rūšių – darbdavio ir darbuotojo abipusė pareiga atlyginti turtinę žalą, atsiradusią jiems pažeidus darbo sutarties sąlygas. Būdingi drausminės atsakomybės ir civilinės atsakomybės požymiai. Turtinei atsakomybei atsirasti būtinos sąlygos: neteisėti veiksmai, dėl kurių atsirado žala, susiję su atliekamu darbu, jų subjektas yra darbuotojas ar darbdavys, žala, priežastinis ryšys, darbuotojo (darbdavio) kaltė.

Darbuotojui taikoma, kai dėl jo kaltės darbdavys netenka turto, sumažėja turto vertė, sugadinama, pereikvojama medžiagų, darbdavys už darbuotoją sumoka baudą, kompensacinę išmoką. Darbuotojui gali būti taikoma ribota (ribojama įstatyme ar kolektyvinėje sutartyje įtvirtinant leidžiamą išieškoti iš kalto žalos padarymu darbuotojo didžiausią sumą, pvz., Lietuvoje – 3 vidutinius mėnesinius darbo užmokesčio dydžius) ar visiška (galima dėl darbuotojo priešingų teisei veiksmų, padarytų tyčia, didelio darbuotojo neatsargumo, kai darbuotojo pareigos tiesiogiai susijusios su materialinių vertybių saugojimu, priėmimu, išdavimu, pardavimu, pirkimu, gabenimu) turtinė atsakomybė.

Darbdavio turtinė atsakomybė atsiranda dėl darbuotojo sveikatai padarytos žalos (suluošinimas). Įgyvendinama savanoriškai ar valstybės institucijoms panaudojus prievartos priemones (teismo, arbitražo sprendimai).

640

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką