tvenkinỹs, dirbtinis vandens telkinys, įrengiamas užtvenkiant vandens tėkmę vandentakyje.

Dideli tvenkiniai dažniausiai įrengiami užtvenkiant upes (ypač tinka stačiais krantais, vandeniui nelaidžiomis uolienomis pasižymintys ruožai, kur šiek tiek pakitus plotui smarkiai kinta vandens tūris); kartais patvenkiamos iš ežerų ištekančios upės ir pakeliamas vandens lygis ežerų dubenyse. Tvenkinių vanduo papildomas vandeningais ir naudojamas nevandeningais metais. Pagal pakrančių reljefo sąlygas ir patvankos aukštį skiriami kalnų, priekalnių ir lygumų, pagal genezę – upių ir ežerų, pagal plotą – didieji ir mažieji, pagal reguliavimo trukmę – daugiamečiai, sezoniniai, savaitės, paros ir neperiodinio reguliavimo tvenkiniai. Tvenkiniai reguliuoja upių nuotėkį. Jie skirti vandentiekiui, elektros energijai gaminti, laukams drėkinti, gyvuliams girdyti, laivybai, žuvininkystei, rekreacijai (dekoratyviniai tvenkiniai), gynybai. Tvenkiniai pakeičia upių hidrologinį režimą, apylinkių klimatą, kenkia upių ekosistemų vientisumui.

tvenkinys (Viešintos)

Pirmieji tvenkiniai įrengti trečiame tūkstantmetyje prieš Kristų senovės Egipte. 2000 pasaulyje buvo daugiau kaip 50 000 tvenkinių, kurių užtvankų aukštis viršija 15 m (22 iš jų tūris daugiau kaip 50 km3).

Daugiausia tvenkinių yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kinijoje, Japonijoje, Indijoje, Turkijoje, Kanadoje, Ispanijoje. Didžiausias tvenkinys pasaulyje pagal tūrį – Karibos tvenkinys (185 km3), pagal plotą – Voltos ežeras (apie 8500 km2).

Lietuvos didžiausias tvenkinys – Kauno marios (tūris 0,22 km3, plotas 63,5 km2).

dekoratyvinis tvenkinys (Kauno apylinkės)

1841

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką