UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, Jungtnių Taut švietmo, mókslo ir kultros organizãcija), specializuotoji Jungtinių Tautų institucija. Įkurta 1945 11 16. Būstinė Paryžiuje.

Tikslas ir valdymo institucijos

UNESCO emblema

Tikslas – prisidėti prie pasaulinės taikos ir saugumo stiprinimo plėtojant įvairių tautų, rasių, lyčių, kalbų, religijų atstovų bendradarbiavimą švietimo, mokslo, kultūros, komunikacijos ir informacijos srityse. UNESCO valdymo institucijos – Generalinė konferencija (sudaro valstybių narių ir asocijuotųjų narių atstovai; šaukiama kas 2 m.) ir Vykdomoji taryba (58 nariai; renkasi 2 kartus per metus; Lietuva nare buvo 1997–2001, 2005–09, 2015–19 ir nuo 2021 iki 2025, vicepirmininke –1999–2001, 2007–09, 2015–17), jų sprendimus įgyvendina Sekretoriatas (vadovauja generalinis direktorius). UNESCO veikla grindžiama visuotinės pagarbos teisingumui, įstatymams ir žmogaus pagrindinėms teisėms principu. UNESCO atlieka švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų sričių tyrimus, sudaro prognozes, organizuoja mokymus, skirtus žmonijos žinioms tobulinti ir skleisti, siekia išsaugoti paveldą ateities kartoms ir rengia jo globos rekomendacijas, skleidžia ekspertų žinias, vykdo specializuotos informacijos mainus. UNESCO remia ir skatina įvairias tarptautines mokslines, raštingumo didinimo, mokytojų kvalifikacijos kėlimo, regionų ir kultūros istorijos, pasaulio kultūros ir gamtos paveldo, žmogaus teisių ir kitas programas.

Rengia ir priima tarptautinės teisės dokumentus: konvencijas (pvz., Hagos konvencija; iki 2023 pradžios Lietuva buvo ratifikavusi ar prisijungusi prie 18 UNESCO konvencijų), rekomendacijas, susitarimus.

UNESCO narės

UNESCO priklauso 193 šalys narės, 12 asocijuotųjų narių (2023). Beveik visos šalys narės turi nuolatines atstovybes prie UNESCO, 22 tarptautinės nevyriausybinės organizacijos – savo filialus prie UNESCO. Oficialius santykius su UNESCO palaiko 370 tarptautinių nevyriausybinių organizacijų. Dėl nepritarimo UNESCO Afrikos finansavimo politikai 1984–2002 Jungtinės Amerikos Valstijos buvo nutraukusios narystę. 2018 dėl žydų valstybę kritikuojančių rezoliucijų iš UNESCO pasitraukė Jungtinės Amerikos Valstijos ir Izraelis.

UNESCO būstinė Paryžiuje

UNESCO katedros, centrai, klubai ir mokyklos

Siekiant stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą aukštojo mokslo srityje nuo 1992 pasaulyje steigiamos UNESCO katedros ir jų tinklai. 2023 veikia daugiau kaip 850 katedrų ir tinklų.

Savanoriška iniciatyva pasaulyje steigiami UNESCO centrai, klubai ir asociacijos (pirmasis klubas įsteigtas 1947 Japonijoje). 2023 veikia daugiau kaip 3700 centrų, klubų ir asociacijų.

1953 sukurtas UNESCO Asocijuotųjų mokyklų tinklas (UNESCO ASPnet) vienija daugiau kaip 11 000 mokyklų ir kitų švietimo institucijų, veikiančių visame pasaulyje (ir Lietuvoje). Tinklo veiklos orientuotos į darnaus vystymosi švietimo, globalaus pilietiškumo ir tarpkultūrinio supratimo stiprinimą.

UNESCO minimos dienos

UNESCO mini Generalinės Asamblėjos tvirtinamas tarptautines dienas, skirtas paminėti svarbias žmonijos gyvenimo ir istorijos akimirkas, t. p. pačios skelbiamas dienas, susijusias su organizacijos veiklos sritimis.

2271

Lietuva ir UNESCO

Lietuva ir UNESCO

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką