Ùžkaukazė (rus. Закавкaзье, Zakavkazje), Piet Kaukãzas, Kaukazo dalis į pietus nuo Didžiojo Kaukazo; apima Gruziją ir Azerbaidžaną. Užkaukazei priskiriama Imeretijos aukštuma (vidutinis aukštis 500–1000 m), Jori ir Širako plokščiakalniai (500–700 m), Kolchidės žemuma, Kuros–Arakso žemuma, Lenkoranės žemuma (apie 150 m), dažnai ir Mažasis Kaukazas (Armėnija). Klimatas subtropinis (Juodosios ir Kaspijos jūrų pakrantėse – jūrinis, kitur – žemyninis). Didžiausios upės: Kura ir jos intakai (Araksas, Alazani, Jori), Rioni. Kalnų šlaitai apaugę lapuočių ir spygliuočių miškais. Auginama kukurūzai, vynmedžiai, vaismedžiai, arbatmedžiai, tabakai. Yra akmens anglių, mangano ir geležies rūdų telkinių, mineralinių versmių. Tbilisio, Boržomi-Charagauli (Gruzijoje), Şirvano (Azerbaidžane) ir kiti nacionaliniai parkai.

Boržomi-Charagauli nacionalinis parkas

Didžiausi miestai: Tbilisis, Kutaisi (Gruzija), Gəncə (Azerbaidžanas).

Istorija

Vienas senųjų žmonijos civilizacijos centrų – jau aštuntame–penktame tūkstantmetyje prieš Kristų čia verstasi žemdirbyste ir gyvulininkyste, nuo trečio tūkstantmečio prieš Kristų gaminti vario ir bronzos dirbiniai. 9–6 a. pr. Kr. gyvavo viena seniausių pasaulio valstybių – Urartu karalystė, 6 a. pr. Kr. susikūrė graikų mituose minima Kolchidė, 4 a. pr. Kr. – Atropatena, Jervanditų Armėnija, 4–3 a. – Kartlija, Kaukazo Albanija, 3 a. pr. Kr. – Didžioji Armėnija. Dėl derlingų žemių ir strateginės padėties Užkaukazė traukė užkariautojus, dėl įtakos regionui varžėsi Roma ir Partų karalystė, vėliau Bizantija ir Sasanidų Persija.

7–8 a. Užkaukazę nukariavo arabai. Kalifatui nusilpus 9 a. susikūrė Bagratidų valdoma Ani karalystė, Bagrationai 9–11 a. suvienijo Gruziją; dabartinio Azerbaidžano teritorijoje susikūrė Şirvanas ir kitos valstybės. 13–14 a. Užkaukazę valdė mongolai, 14 a. pabaigoje nusiaubė Timūro kariuomenė. 16–18 a. dėl jos varžėsi Persija ir Osmanų imperija. 19 a. pradžioje Užkaukazė buvo prijungta prie Rusijos imperijos.

Po Spalio perversmo (1917) 1918 paskelbtos nepriklausomos Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos valstybės, 1920–21 jas užėmė Sovietų Rusijos kariuomenė. Bolševikų sukurtos Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos Sovietų Socialistinės Respublikos 1922 sudarė Užkaukazės Sovietų Federacinę Socialistinę Respubliką). Pagal 1936 SSRS Konstituciją jos tapo sąjunginėmis respublikomis. Suirus SSRS, 1991 Armėnija, Azerbaidžanas ir Gruzija vėl tapo nepriklausomomis valstybėmis.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką