vabzdži nama, vabzdži viẽšbučiai (angl. insect hotel), dirbtiniai būstai vabzdžiams. Įrengiami parkuose, botanikos soduose, privačiose valdose kaip gamtosauginė ir edukacinė priemonė, padedanti ne tik apsaugoti biologinę įvairovę, kuri sparčiai nyksta dėl žmogaus veiklos (vabzdžių buveinių naikinimas, tarša ir piktnaudžiavimas pesticidais), bet ir geriau susipažinti su vabzdžių gyvenimu, vieta ir funkcijomis ekosistemose.

vabzdžių namai

vabzdžių namams naudojamos įvairios gamtinės medžiagos

Priklausomai nuo paskirties ar saugomo vabzdžio rūšies vabzdžių namai gali būti įvairių formų ir dydžių. Dauguma jų sudaryti iš kelių skirtingų skyrių, tinkamų įvairių vabzdžių rūšių lizdavietėms, o kai kurie yra skirti tam tikros grupės vabzdžiams, pvz., pavieniui gyvenančioms bitėms, kamanėms, drugiams. Naktiniai vabzdžiai čia randa prieglobstį dienoti, žiemojantys – sulaukti pavasario ar vasaros. Vabzdžių namuose gali tarpti ir grybai, kerpės, moliuskai, vėžiagyviai, vorai. Šie statiniai naudingi sodininkams ir daržininkams, nes naudingų vabzdžių gausa ir įvairovė užtikrina efektyvesnį augalų apdulkinimą, t. p. didesnį derlių.

Vabzdžių namai pritraukia ir plėšriuosius vabzdžius (pvz., auslindas, boružes), kurie padeda kontroliuoti sodo kenkėjų (pvz., blakučių, amarų) gausą. Įmantriau suprojektuoti vabzdžių namai vis dažniau įrengiami viešuosiuose parkuose ir kitose turistų lankomose vietose kaip traukos ar edukaciniai objektai. Vabzdžių namams naudojamos įvairios gamtinės medžiagos: medžių trinkelės, seni kelmai, šakos, nendrės, šiaudai, kankorėžiai, lapai, žievė. Keraminių vamzdžių, čerpių bei plytų ertmės ir plyšiai t. p. gali suteikti saugų prieglobstį vabzdžiams. Įvairių formų ir dydžių angos privilioja skirtingų rūšių vabzdžius. Gamtoje vabzdžių buveinės yra mažos, o dideli vabzdžių viešbučiai didina ligų ir parazitų plitimo riziką. Lietuvoje jau įkurta nemažai vabzdžių namų, pvz., Aukštaitijos nacionaliniame parke, Žagarės regioninio parko vyšnių sode. Pirmasis didžiausias vabzdžių namas buvo įkurtas 2013 Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode.

vabzdžių namai Aukštaitijos nacionaliniame parke

3252

2178

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką