valstýbės aparãtas, administrãcija (lot. administratio – valdymas, vadovavimas), valstybės institucijų, kurios įgyvendina valstybės valdžią, vykdo valstybės funkcijas ir atlieka valstybės uždavinius, sistema. Sudaro valstybės valdymo ir teisminės valdžios institucijos. Valstybės aparato sudarymą ir funkcionavimą lemia įvairių valstybės institucijų ir organizacijų ekonominis (ūkio sistema ir gamybos priemonių nuosavybės įvairios formos), politinis pagrindas, sudarymo ir funkcionavimo principai, tikslai ir uždaviniai.

Valstybės aparato organizavimo ir veiklos pagrindiniai principai: optimalios sandaros sudarymas, veiksmingumas, teisėtumas, konstitucingumas, tarnautojų profesionalumas, etikos reikalavimų laikymasis. Valstybės aparato veiklos kokybė ir efektyvumas priklauso nuo valstybės institucijų lygmens, kompetencijų, veiklos srities, grandžių išdėstymo tvarkos, tarpusavio santykių, ryšių su nevalstybinėmis organizacijomis ir kita. Kiekviena valstybės institucija yra sąlyginai savarankiška valstybės aparato grandis, sudaryta griežtai nustatytai valstybinei veiklai vykdyti, jai suteiktos tam tikros kompetencijos, pagrįstos valstybės organizacine, materialiąja ir prievartine jėga.

Skiriasi valstybės aparatą sudarančių institucijų ir organizacijų sudarymo tvarka, valstybinės veiklos vykdymo būdai, kompetencijų pobūdis ir mastas, įgaliojimų vykdymo ypatybės, formos ir metodai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką