Dunojus ties Slovakijos–Vengrijos siena

valstýbės sena, linija ir ja einantis vertikalus paviršius, apibrėžiantis valstybės teritorijos ribas sausumoje, žemės gelmėse, oro erdvėje, vidaus vandenyse, teritorinėje jūroje ir jos gelmėse. Dažniausiai nustatoma gretimų valstybių sutartimis. Aprašoma, nubrėžiama žemėlapiuose (delimitacija) ir pažymima vietovėje pasienio stulpais ar kitais ženklais (demarkacija). Jūrų valstybės siena eina išorine teritorinių vandenų (dažniausiai 3–12 jūrmylių pločio) riba. Nustatant valstybės sieną dažniausiai atsižvelgiama į vietos ypatumus (kalnagūbrius, upes ir kita).

Pagal reljefo ypatumus (pvz., valstybės siena tarp Italijos ir Prancūzijos eina Maddalenos perėja) išvesta valstybės siena vadinama orografine, pagal dienovidinius ar lygiagretes (pvz., tarp Libijos ir Egipto, Egipto ir Sudano) – astronomine, tarp dviejų vietos taškų išvesta tiesi linija (pvz., tarp Libijos ir Čado, Alžyro ir Malio) – geometrine. Nacionaliniais įstatymais ir tarptautinėmis sutartimis nustatomas valstybės sienos teisinis režimas, pasienio režimas, valstybės sienos apsaugos organizavimo, incidentų sureguliavimo, valstybės sienos kirtimo, pasienio upių ir vandenų naudojimo tvarka. Valstybės siena yra neliečiama, jos apsauga yra sudėtinė nacionalinio saugumo garantavimo sistemos dalis. Asmenims, pažeidusiems valstybės sienos teisinį režimą, taikoma teisinė atsakomybė.

Himalajų kalnų viršūnė Makalu, per kurią eina Nepalo ir Kinijos valstybės siena

Lietuvos Konstitucijoje (1992) ir Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme (2000) įtvirtinta, kad valstybės siena keičiama tarptautinėmis sutartimis, kai jas ratifikuoja 4/5 visų Seimo narių. Valstybės sienos apsaugą vykdo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (Lietuvos valstybės sienos apsauga). Vyriausybė pasienio ruožo teritorijoje (apimant vidaus vandenis) gali nustatyti valstybės sienos apsaugos zoną, kurioje esantys asmenys privalo turėti Valstybės sienos apsaugos tarnybos išduotus vienkartinius ar nuolatinius leidimus. Pagal Baudžiamąjį kodeksą (2000, įsigaliojo 2003) už neteisėtą valstybės sienos perėjimą asmenys traukiami baudžiamojon atsakomybėn, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (2015, įsigaliojo 2017) – už neatsargų neteisėtą valstybės sienos perėjimą – administracinėn atsakomybėn.

640

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką