Vang Jangming (Wang Yangming, Vang Jangmngas), tikr. Wang Shouren apie 1472 10 31Jujao (prie Šaosingo) 1529 01 09Nan’an (Dziangsi provincija), kinų filosofas, valstybės veikėjas. Vienas žymiausių neokonfucianizmo atstovų.

Gyvenimo faktai

Nuo 1499 ėjo įvairias valstybines pareigas. 1516 Dziangsi provincijos gubernatorius. 1521 už sėkmingą 1517–19 maišto numalšinimą imperatorius Dziadzingas paskyrė Vang Jangmingą karo reikalų ministru.

Idėjos

Patyrė čanbudizmo (dzenbudizmui artimas mokymas) ir Džu Si įtaką. Neigdamas racionalistinį Džu Si dualizmą Vang Jangmingas idealistiškai interpretavo neokonfucianizmo idėjas. Teigė, kad daiktai savarankiškai neegzistuoja, sąmonė suteikia jiems formą. Pasak jo, sąmonė ne tik pasaulio tvarkos, bet ir dorovinio gėrio šaltinis, kiekvienas žmogus turi įgimtą, intuityvų, iracionalų gebėjimą atskirti blogį nuo gėrio. Sukūrė dorovinio žinojimo ir veiksmo vienybės mokymą, neigė tradicinį požiūrį, kad žinojimas kaip elgtis yra ankstesnis nei veiksmas.

Vang Jangming

Įtaka

Įkūrė filosofinę mokyklą, kuri vyravo Kinijoje iki 17 amžiaus vidurio. Turėjo įtakos vėlesnei Rytų Azijos filosofijai, samurajų etikai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką