Váršuvos universitètas (Uniwersytet Warszawski), viena didžiausių Lenkijos aukštųjų mokyklų.

Struktūra ir veikla

Veikia 24 fakultetai: Archeologijos, Biologijos, Chemijos, Edukologijos, Ekonomikos mokslų, Filosofijos, Fizikos, Geografijos ir regioninių studijų, Geologijos, Istorijos, Kultūros ir menų, Laisvųjų menų, Matematikos, informatikos ir mechanikos, Orientalistikos, Politikos mokslų ir tarptautinių studijų, Polonistikos, Psichologijos, Sociologijos, Šiuolaikinių kalbų, Taikomosios lingvistikos, Taikomųjų socialinių mokslų ir resocializacijos, Teisės ir administravimo, Vadybos, Žurnalistikos, informacijos ir bibliologijos. Yra apie 30 mokslo centrų ir mokslinio tyrimo institutų, observatorija, Atvirasis universitetas, biblioteka (įkurta 1817; jos fonduose yra apie 3 mln. dokumentų), choras (įkurtas 1921), teatras (įkurtas 1955), Varšuvos universiteto muziejus. 42 700 studentų, apie 7300 darbuotojų (iš jų akademinis personalas – apie 3000).

Varšuvos universitetas

Istorija

Varšuvos universiteto bibliotekos naujieji rūmai

1816 11 19 Rusijos imperatoriaus Aleksandro I įsakymu sujungus Teisės ir administravimo (įkurta 1808) ir Medicinos (įkurta 1809) mokyklas įkurtas Varšuvos karališkasis universitetas. Iš pradžių veikė Dailiųjų menų ir amatų, Filosofijos, Medicinos mokslų, Teisės ir administravimo mokslų, Teologijos fakultetai. 1830 Rusijos imperatorius Nikolajus I universitetą pavadino Aleksandro karališkuoju universitetu. Po 1831 sukilimo, kuriame dalyvavo daug universiteto studentų, uždarytas. 1857 įsteigta Medicinos‑chirurgijos akademija, 1862 jos pagrindu įsteigta Vyriausioji mokykla (rektorius J. Mianowskis) su 4 skyriais (Teisės ir administravimo, Filologijos ir istorijos, Matematikos ir fizikos, Medicinos). 1869 mokykla likviduota, 1870 vietoj jos pradėjo veikti Varšuvos imperatoriškasis universitetas dėstomąja rusų kalba.

Per Pirmąjį pasaulinį karą universitetas iškeltas į Rostovą prie Dono. 1915 Varšuvoje įkurtas lenkiškas Varšuvos universitetas, jam 1935 suteiktas J. Piłsudskio vardas. Per Antrąjį pasaulinį karą 1939 universitetas uždarytas, 1945 vėl atidarytas kaip Varšuvos universitetas. 1950 vietoj Medicinos ir farmakologijos fakulteto įsteigta Varšuvos medicinos akademija, vietoj Evangelijos teologijos fakulteto – Krikščionių teologijos akademija, vietoj Katalikų teologijos fakulteto – Katalikų teologijos akademija. 1968 atidarytas Varšuvos universiteto filialas Balstogėje (nuo 1997 Balstogės universitetas). 2013 buvo 53 500 studentų, 3250 dėstytojų.

Varšuvos universiteto bibliotekos senasis pastatas (1888–94, architektas S. Szylleris); dabar jame veikia auditorijos

Žymūs absolventai ir dėstytytojai

Varšuvos universitetą baigė: F. Chopinas, J. Kaczyńskis, L. Kaczyńskis, B. Prusas, W. Tatarkiewiczius, L. L. Zamenhofas.

Varšuvos universitete dėstė: J. Baudouinas de Courtenay, Z. Baumanas, J. Lelewelis, E. Lipińskis, J. Neymannas.

Nobelistai

Varšuvos universiteto 4 absolventai yra gavę Nobelio premiją: M. Beginas, L. Hurwiczius, J. Rotblatas, O. Tokarczuk.

Studentai iš Lietuvos

19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje universitete studijavo daug lietuvių: J. Aleksa, K. Bacevičius, A. T. Bukota, V. Dubas, D. P. Giedraitis, B. D. Kalinauskas, J. Kaukas, V. Kudirka, J. I. Lukaševičius, J. Radziukynas, J. Staugaitis, A. Tumėnas, A. Žukauskas.

1888–89 veikė lietuvių studentų draugija Lietuva.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką