Vèjai (lotynų k. Veii, itališkai Veio), senovinis miestas 16 km į šiaurės vakarus nuo Romos. Vienas turtingiausių etruskų miestų‑valstybių ir Villanovos kultūros centrų.

Nuo 1997 priklauso Vejų nacionaliniam parkui. Įkurtas apie 8 a. pr. Kr. kaip įtvirtintas taisyklingo plano miestas, dėl patogios geografinės padėties greitai praturtėjo. Vejai buvo vienas didžiausių Romos konkurentų. Po 476 pergalės prieš Romos samdinių kariuomenę Vejų valdos priartėjo prie Romos. 396 pr. Kr., po 9 m. trukusios apgulties Vejai buvo užimti, iš dalies sugriauti, gyventojai išvaryti, vėliau Augusto įsakymu Vejai atstatyti, pervadinti Municipium Augustum Veiens. 4 a. po Kr. miestas apleistas. Nuo 14 a. iš jo griuvėsių imtas marmuras.

etruskų nekropolio griuvėsiai Vejuose

etruskų civilizacijos dievo Apolono statula iš Vejų

Miestas kasinėjamas nuo 1840, nuo 1996 jį tiria Romos universiteto Vejų ekspedicija. Aptikta akropolio, iki 2 m pločio ir 6 m aukščio gynybinių sienų, namų griuvėsių, vandens cisternų, degintų ir nedegintų mirusiųjų kapų (kai kurie puošti freskomis), etruskų skulptūrų (tarp jų – Apolono ir Trajano). Radiniai saugomi Nacionaliniame etruskų (Roma) ir Vatikano muziejuose.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką