veslo psichològija, taikomosios psichologijos šaka, tirianti psichikos veiksnių (pvz., dėmesio, atminties, mąstymo, suvokimo) svarbą versle. Tikslas – atliekant taikomuosius ir mokslinius tyrimus (įvairiais eksperimentais) formuoti praktinius konsultavimo, tarpininkavimo ir derybų, darbo su grupe įgūdžius valdant personalo karjerą, spręsti vidinius ir išorinius verslo organizacijos ginčus ir konfliktus, kurti verslo organizacijos plėtros planus ir organizuoti jų vykdymą, formuoti personalą. Verslo psichologijos pagrindinės sritys: verslumo motyvacijos teorijos (tiria psichologinius veiksnius, skatinančius pradėti verslą, t. p. verslininko mąstymo pozityvumo reikšmę verslo sėkmei), verslo derybos (apima derybų sampratą, įvairias taktikas ir strategijas, galios panaudojimą derybų procese, įvaizdžio išsaugojimo, emocijų svarbą, derybų žodinę ir nežodinę kalbą), komercinė psichologija (tiria pirkimo ir pardavimo procesų psichologinius veiksnius, pinigų asmeninę simboliką ir reikšmę žmonėms, finansinį raštingumą, žmonių elgesį su pinigais), viešųjų ryšių psichologija (apima viešųjų ryšių sampratą, funkcijas, tikslus ir modelius, tiria viešųjų ryšių auditoriją, jos savybes), inovacijų psichologija (tiria universalių, pvz., edukologijos, ir specifinių, pvz., darbo motyvacijos, psichologinio klimato, socialinių ir psichologinių santykių gerinimo, personalo atrankos, psichologinio streso padarinių įveikimo, naujovių aspektus), karjeros valdymo psichologija (įvertina karjeros valdymo veiksnių poveikį asmenybės sprendimams, analizuoja karjeros raidos ir konstravimo dėsningumus pagal individus), reklamos psichologija (apima reklamos kūrimo ir veikimo aspektus, jos psichologinį poveikį ir metodus), lyderystė (lyderystės teorijos).

Verslo psichologija susiformavo 20 a. antroje pusėje iš darbo psichologijos, inžinerinės psichologijos, organizacinės psichologijos ir ergonomikos. Susijusi su darbo teise, komercine teise, inovacijų vadyba, profesiniu orientavimu, komunikacija ir viešaisiais ryšiais, personalo atranka, organizacine kultūra, verslo ekonomika, taiko statistinius metodus.

LIETUVOJE verslo psichologijos tyrimai nuo 21 a. pradžios atliekami Vilniaus, Vytauto Didžiojo, Mykolo Romerio universitetuose.

271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką