viešàsis asmuõ, žmogus, galintis lemti tam tikrus sprendimus, yra renkamas ar skiriamas ir dėl einamų pareigų arba savo darbo pobūdžio nuolat dalyvauja valstybinėje ar visuomeninėje veikloje. Viešasis asmuo atlieka tam tikrą vaidmenį valstybės ir visuomenės gyvenime – politikos, ekonomikos ar kitose srityse. Šių asmenų veikla visuomenė paprastai domisi labiau, jie daugiau matomi ir girdimi viešumoje.

Viešojo asmens samprata Lietuvoje

Lietuvoje Visuomenės informavimo įstatyme (1996, nauja redakcija 2000, 2006) nustatyta, kad viešasis asmuo yra valstybės politikas, teisėjas, valstybės ar savivaldybės pareigūnas, valstybės tarnautojas, asmuo, valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje dirbantis pagal darbo sutartį, jei jo priimami sprendimai ar veikla daro įtaką visuomenei, t. p. šiose institucijose ar įstaigose sudarytų darbo grupių, komitetų, komisijų, tarybų ir kitų kolegialių institucijų narys, valstybės ar savivaldybės kontroliuojamos įmonės ar įstaigos vadovas arba valdymo institucijos narys, politinės partijos valdymo institucijos ar rinkimų komiteto narys, kandidatas rinkimuose.

Viešu asmeniu t. p. laikoma juridinio asmens, kuris sudaro viešųjų pirkimų sutartis ir (arba) vykdo viešųjų pirkimų sutartis subrangovo teisėmis, vadovas arba dalyvis, turintis 1/4 ar daugiau balsų dalyvių susirinkime, lobistas arba asmuo, kuris veikia lobistinę veiklą vykdančių juridinių asmenų vardu, asociacijos arba viešosios įstaigos, kurios per pastaruosius 4 metus yra gavusios valstybės ir (arba) savivaldybių finansavimą, vadovas arba dalyvis, turintis 1/4 ar daugiau balsų dalyvių susirinkime, visuomenėje žinomas fizinis asmuo, populiarus socialinių tinklų veikėjas arba tinklaraštininkas, formuojantys tikslinių visuomenės grupių nuomonę įvairiais klausimais ir (arba) už šią veiklą gaunantys pajamas, jei jų veikla turi reikšmės viešiesiems reikalams, kitas fizinis asmuo, turintis viešojo administravimo įgaliojimus ir (arba) administruojantis viešųjų paslaugų teikimą, ir (arba) dėl savo veiksmų ar padėties patekęs į viešumą, jei jo veikla turi reikšmės viešiesiems reikalams.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2002 10 23 priimtame nutarime pažymėjo, kad asmens pareigos ar dalyvavimas visuomeninėje veikloje savaime nėra laikytini būtinais ar pakankamais kriterijais, pagal kuriuos asmuo gali būti priskiriamas viešiesiems asmenims.

Privataus gyvenimo neliečiamumas

Visuomenės informavimo įstatymu nustatyti kriterijai, pagal kuriuos asmuo gali būti priskiriamas viešiesiems asmenims, savaime nepanaikina Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintos žmogaus teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą, t. y. teisės į asmeninį žmogaus, jo šeimos gyvenimą, gyvenamąją aplinką (sudaro fizinio asmens gyvenamoji patalpa, jai priklausanti privati teritorija ir kitos privačios patalpos, kurias fizinis asmuo naudoja savo ūkinei, komercinei ar profesinei veiklai), t. p. fizinio asmens psichinę ir fizinę neliečiamybę, garbę ir reputaciją, slaptus asmeninius faktus, fizinio asmens fotonuotraukas ar kitus atvaizdus, informaciją apie fizinio asmens sveikatą, privatų susirašinėjimą ar kitokį ryšio palaikymą, fizinio asmens pažiūras, įsitikinimus, įpročius ir kitus duomenis, kuriuos galima naudoti tik jam sutikus. Informacija apie privatų gyvenimą gali būti skelbiama be asmens sutikimo tais atvejais, kai ji padeda atskleisti įstatymų pažeidimus ar nusikalstamas veikas, t. p. kai informacija yra pateikiama viešai nagrinėjant bylą. Apie viešojo asmens privatų gyvenimą informacija gali būti skelbiama be jo sutikimo, jei tokia informacija atskleidžia visuomeninę reikšmę turinčias šio asmens privataus gyvenimo aplinkybes ar asmenines savybes.

Viešumas ir žinomumas

Asmens viešumo sąvoka nėra tapati asmens žinomumo (populiarumo) sąvokai. Asmens viešumą sąlygoja ne jo populiarumas, bet jo vykdomos veiklos pobūdis, t. y. asmens nuolatinė veikla turi turėti reikšmės viešiesiems reikalams (viešasis asmuo turi turėti viešojo administravimo įgaliojimus, administruoti viešųjų paslaugų teikimą, dalyvauti valstybinėje ar visuomeninėje veikloje, savo veikla daryti įtaką viešiesiems reikalams).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką