Viẽtinė rinktnė, Lietuvõs viẽtinė rinktnė, lietuvių savanorių karinis junginys kovai su sovietiniais partizanais ir Armijos Krajovos kovotojais Lietuvoje. 1944 01 31 buvo pasirašytas reicho SS ir policijos vado štabo įsakymas dėl lietuvių batalionų organizavimo kovai su banditizmu (taip vokiečiai vadino Lietuvoje ir kituose okupuotuose kraštuose veikiančius partizanus). Tą pačią dieną reicho SS ir policijos vadas H. Himmleris išleido įsakymą dėl 50 000 lietuvių surinkimo Vokietijos kariuomenės (vermachtas) Šiaurės armijų grupei. Po ilgų derybų su Ostlando SS ir policijos vadu Friedrichu Jeckelnu bei SS ir policijos vadu Lietuvoje H. Harmu buvo sutarta dėl 5000 karių dalinio suorganizavimo (vėliau karių kontingentas padidintas iki 10 000). Šis dalinys buvo pavadintas Lietuvos vietine rinktine. Dalinys suformuotas rinktinės štabo 1944 02–03. Organizatorius ir vadas generolas P. Plechavičius, štabo viršininkas pulkininkas O. Urbonas. Turėjo 5000–10 000 karių.

Lietuvos vietinės rinktinės vadas Povilas Plechavičius

Lietuvos vietinės rinktinės 308 bataliono karys Julijonas Dobrickas

Lietuvių veikėjai rinktinę siekė panaudoti kovai su sovietiniais partizanais (sovietiniai partizanai Lietuvoje), nacių Vokietijos pralaimėjimo atveju – ir su SSRS kariuomene; rinktinė turėjo tapti branduoliu, aplink kurį būtų suformuoti kariniai junginiai Lietuvos valstybei atkurti, ir būsimos Lietuvos Respublikos kariuomenės pagrindu. Nacių okupacinė valdžia Vietinę rinktinę vadino policijos batalionais, planavo ją panaudoti kautynėms Rytų fronte ir tik iš dalies kovai su sovietiniais partizanais; ji siekė per rinktinę į Vokietijos kariuomenės pagalbinius dalinius paimti dešimtis tūkstančių Lietuvos vyrų.

Nacių reikalavimu 1944 04 28 P. Plechavičiaus paskelbta visuotinė mobilizacija sužlugo – rinktinės iniciatyva šaukiamieji neatvyko, nes jie būtų buvę paimti ne į rinktinę, bet į vermachtą. Rinktinės štabo nesutarimai su nacių okupacine valdžia, nesėkmingi susidūrimai Vilniaus krašte su Armijos Krajovos daliniais, antivokiškos nuotaikos tarp rinktinės karių nacius paskatino ją likviduoti. 1944 05 15 P. Plechavičius, rinktinės štabas ir dalis kitų karininkų buvo gestapo suimti ir išvežti į Salaspilio koncentracijos stovyklą. Dauguma Vietinės rinktinės karių dezertyravo, apie 100 jų gestapas sušaudė, 3000 išvežė į Vokietiją darbams ir priešlėktuvinei tarnybai. 2004 pasirašytas Vietinės rinktinės ir Armijos Krajovos veteranų susitaikymo aktas.

žuvusių Vietinės rinktinės karių laidotuvės Mūrinėje Ašmenoje (Ašmenėlėje) 1944 05

L: Generolo P. Plechavičiaus vietinės rinktinės kariai ir vadai: istorinės‑dokumentinės apybraižos, atsiminimai Kaunas 2008.

2171

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką