Viktòrija (Victoria, Alexandrina Victoria) 1819 05 24Londonas 1901 01 22East Cowes (Vaito sala), Didžiosios Britanijos ir Airijos monarchė – valdančioji karalienė (1837–1901), Indijos imperatorė (1876–1901). Paskutinė monarchė iš Hanoverių giminės. Jurgio III sūnaus Eduardo duktė. Didžiosios Britanijos ir Airijos valdovo sostą paveldėjo mirus dėdei Vilhelmui IV. 1840 ištekėjo už vokiečio pusbrolio Saksonijos‑Koburgo‑Gothos princo iš Vetinų dinastijos Alberto, kuris gavo princo‑konsaito titulą. Jam 1861 mirus liko našlė. Viktorija su Albertu susilaukė 9 vaikų, per juos ir anūkes susigiminiavo su Vokietijos ir Rusijos imperatoriais. Viktorijai mirus Didžiosios Britanijos, Airijos ir Indijos monarcho sostą paveldėjo sūnus Eduardas VII.

karalienė Viktorija (1882)

Vidaus ir užsienio politika

Vidaus politikoje Viktorija buvo labai konservatyvi, nepalanki reformoms, bet galiausiai joms pritardavo, sutikdavo su parlamento priimtais įstatymais dėl rinkimų teisės išplėtimo ir socialinių reformų. Jos epochoje Didžioji Britanija pasaulyje pirmavo pramonės gamybos, prekybos ir jūrų laivyno srityse. Griežtai priešinosi tik katalikų airių visiškai emancipacijai ir Airijos savivaldos idėjai, prieš kurią kovojo ir konservatoriai (toriai). Viktorijos viešpatavimo pradžioje 1846–48 Airijoje buvo badas, kurio aukų skaičius viršijo 1 milijoną, bet ši aplinkybė nedarė įtakos monarchės nuostatai airių tautos atžvilgiu. Viktorijos ilgas viešpatavimas buvo Didžiosios Britanijos galybės viršūnė, bet monarcho institucijos reikšmė realiai nepadidėjo, atvirkščiai – principui karalius viešpatauja, bet nevaldo monarchė visada paklusdavo.

Viktorija išplėtė Britanijos kolonijinę imperiją: užbaigė Indijos prijungimą, įsitvirtino Egipte ir Pietų Afrikoje, įsiskverbė į Kiniją, susikūrė persikėlėlių kolonijos Pietų pusrutulyje – Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje, dominijos teises gavo Kanada. Pritarė Britanijos imperijos ekspansinei užsienio politikai, kurią 19 a. 8 dešimtmetyje uoliai vykdė konservatorių ministras pirmininkas B. Disraelis; 1876 jam suteikė grafo titulą (Beaconsfieldo erlo statusą). Pati Viktorija 1876 Delyje buvo paskelbta Indijos imperatore (vienintelė iš Didžiosios Britanijos monarchų). Ji tapo Didžiosios Britanijos galybės ir stabilumo simboliu.

Atminimo įamžinimas

Viktorijos vardu pavadintas Viktorijos krioklys, Viktorijos ežeras ir daug kitų objektų.

L: A. N. Wilson Victoria: A Life London 2014; L. Worsley Queen Victoria – Daughter, Wife, Mother, Widow London 2018.

-karalienė Viktorija

2803

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką