Vincentas Aleksandras Gosievskis

Gosiẽvskis (lenk. Gosiewski) Vincentas Aleksandras (lenk. Wincenty Alexander), Kòrvinas Gosiẽvskis (lenk. Korwin Gosiewski) ? 1662 11 29prie Astrynos (palaidotas Šv. Kazimiero bažnyčioje Vilniuje), Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karo veikėjas. Iš Gosievskių. A. Gosievskio sūnus, B. Gosievskio tėvas. Studijavo Vilniaus, Vienos, Romos, Paduvos universitetuose. Nuo 1650 Lietuvos artilerijos generolas, nuo 1652 Lietuvos žemės iždininkas, nuo 1654 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės lauko etmonas. Nuo 1650 buvo valdovo Jono Kazimiero šalininkas ir opozicijoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiajam etmonui Jonušui Radvilai. Šių didikų prieštaravimai darė žalą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karo veiksmams per 1654–55 kovas su Rusija (Abiejų Tautų Respublikos–Rusijos karas), buvo viena priežasčių, kad skubotai pasitraukta iš Vilniaus. 1655 su Rusijos kariuomene kovėsi Kauno apylinkėse.

Lietuvos lauko etmono Vincento Korvino Gosievskio portretas (aliejus, 1650–51, dailininkas G. D. Schultzas, Łazienkų karališkasis muziejus)

Su kitais pasirašė Kėdainių sutartį (1655) su Švedija. Jonušas Radvila, sužinojęs apie V. A. Gosievskio ryšius su Rusijos caro pasiuntiniu, Kėdainiuose jį suėmė ir perdavė švedams. 1656 06 iš nelaisvės pabėgo. 1656 su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomene padėjo vaduoti iš Švedijos okupacijos Lenkiją. Vadovaudamas jungtinei Abiejų Tautų Respublikos kariuomenei 1656 10 08 ties Prostkais (Lenkija) sumušė Švedijos sąjungininko Prūsijos kunigaikščio Frydricho Vilhelmo kariuomenę. Vėliau su juo vedė derybas ir su kitais 1657 pasirašė Vėluvos–Bydgoszcziaus traktatą. 1657–58 vadovavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenei, kovojančiai su švedais Žemaitijoje, Kurše ir Livonijoje. Iš jų 1657 atsiėme Biržus su tvirtove. 1658 10 per Verkių mūšį pateko į nelaisvę ir buvo išvežtas į Maskvą (čia ėmėsi literatūrinės veiklos). Iš nelaisvės grįžo 1662 04. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės konfederatų nužudytas.

bendražygio, kartu kalėjusio Maskvoje, Samuelio Venslauskio parašytos V. A. Gosievskio biografijos Nugalėtojas ir nugalėtasis Vincentas Korvinas Gosievskis (Victor et victus Vincentius Corvinus Gosiewski; Vilniuje 1691 išleido autoriaus sūnus Mykolas; Varšuvos nacionalinė biblioteka) antraštinis lapas

V. A. Gosievskio Maskvos kalėjime iš prancūzų kalbos išversto Petro de la Serre sentencijų rinkinio Niekam nepataikaujantis veidrodis (Zwierciadło nikomu niepochlebujące; išleistas 1665 Vilniuje; Varšuvos nacionalinė biblioteka) antraštinis lapas

-Gosevskis; -Gonsevskis

2808

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką