Vndzorų pils (Windsor Castle), Didžiosios Britanijos karalių vasaros rezidencija. Didžiausia gyvenama pilis pasaulyje, seniausia paveldima karališkoji rezidencija Didžiojoje Britanijoje. Yra Vindzore, prie Temzės, apie 30 km į vakarus nuo Londono. Užima apie 5 ha. Turi daugiau kaip 1000 kambarių, apie 500 nuolatinių darbuotojų.

Architektūra

Vindzorų pilis (13–20 a.)

Pilies kompleksą sudaro 3 dalys: apatinis, vidurinis ir viršutinis kiemai (kiekvienas apjuostas sienomis su bokštais). Visi pilies vartai veda į vidurinį kiemą. Viršutiniame kieme įrengti karalių apartamentai. Pilies žymiausi pastatai: 45 m aukščio Apvalusis bokštas (pastatytas apie 1272; jame įrengtas karališkasis archyvas, yra tapybos, piešinių ir kitos kolekcijos), vėlyvosios gotikos stiliaus Šv. Jurgio koplyčia (statyta 1474–1524; joje palaidota 10 Didžiosios Britanijos valdovų, tarp jų – Henrikas VIII, Elžbieta II), Karalienės Marijos lėlių namelis (pastatytas 1924 kaip dovana karalienei). Pilį juosia mūro sienos su bokštais, 300 ha parkas (įrengtas 17–18 a.).

Istorija

Vindzorų pilies istorija siejama su Vilhelmo I Užkariautojo valdymo laikais, kai jis 1066 su savo kariuomene išsilaipino Didžiosios Britanijos salose ir jas užkariavo. Iš pradžių ant Temzės upės kranto pastatyta medinė pilis, skirta kontroliuoti kelią į Londoną. Pirmosios akmens sienos sumūrytos 1165–79 valdant Henrikui II. Statybos pagrindiniai darbai vyko 13–16 amžiuje. Pilis rekonstruota iš pagrindų, jos apylinkėse pradėti veisti pirmieji sodai. Ant supiltos dirbtinės kalvos pastatytas centrinis bokštas, vėliau aplink kalvą iškastas gynybinis griovys, aplink jį pastatytos dar dvi lygiagrečios sienos. Pilis statyta iki 20 amžiaus. 1992 pilyje kilo ir 15 h truko gaisras, atstatymo darbai baigti 1997 (kainavo apie 37 mln. svarų sterlingų).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką