viòlos (it. viola), 15 a. pabaigos–18 a. muzikos instrumentų – strykinių chordofonų – šeima. Europoje būta dviejų violų šeimų: viola da gamba (itališkai kojinė viola) ir viola da braccio (itališkai rankinė viola).

Viola da gamba

Viola da gamba turėjo didesnį korpusą ir 6, kartais 5 ar 7 plonesnes ir silpniau įtemptas stygas; 7, retkarčiais 8 postygio dalmenis, būdingus Renesanso liutniai; buvo derinama kvartomis su tercija viduryje. Rezonansinės skylės buvo c ir f raidžių, gyvatės, liepsnojančio kardo pavidalo. Dažnai turėjo rozetę, plačius šonus, beveik plokščią tiltelį, palengvinantį atlikti akordus. Griežta sėdint. Garsas tylus ir švelnus, tinkamas kamerinei aplinkai ir akompanimentui.

Viola da braccio

Viola da braccio beveik visada buvo be postygio dalmenų; turėjo 4, rečiau 5 stygas; buvo derinama kvintomis. Stygos santykinai storos ir smarkiai įtemptos, rezonansinės skylės beveik visada f raidės pavidalo, dažniausiai be rozetės; šonai santykinai siauri, tiltelis dažniausiai suapvalintas, pritaikytas melodinėms linijoms atlikti. Garsas skardus, stiprus. Griežta stovint. Viola da braccio – smuikų šeimos prototipai.

Violos atmainos

Būta violų visokių atmainų, tarp jų – viola pomposa (itališkai prašmatni viola), viola tenore (itališkai tenorinė viola), viola d’amore (itališkai meilės viola), viola da spalla (itališkai peties viola), viola bastarda (itališkai neįprasto dydžio viola).

Violoms rašę kompozitoriai

Buvo griežiama solo, duetu, trio, 8 violų ansambliu. Būta repertuaro su smuiku, fleita, klavesinu ir kitais muzikos instrumentais.

Violas kūriniuose naudojo J. S. Bachas, D. Buxtehude, G. Ph. Telemannas, G. F. Händelis, H. Purcellis, A. Vivaldi ir kiti kompozitoriai. 20 a. violos naudojamos senajai muzikai atlikti.

Violos Lietuvoje

Lietuvoje violomis buvo griežiama nuo 16 a. pradžios didikų rūmų kapelose. Bona Sforza 1518 iš Italijos atsivežė savo 15 violininkų. 18 a. pabaigoje violas (viola d’amore) taisydavo Vilniaus muzikantų brolijos nariai Jonas ir Martynas Balčevskiai. Violos (manoma, viola da gamba tipo) pavaizduotos Zigmanto Vazos sarkofago (pastatyto apie 1633 Vavelio katedroje) reljefiniame raižinyje.

1860

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką