Vitas Purlys

Vitas Purlys

Vitas Purlys Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei pasakoja apie naujausią akliesiems pritaikytą kompiuterinę techniką, jos galimybes demonstruoja Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mokinė Gluosnė Norkutė (2009 12 14)

Purlỹs Vitas 1958 08 08Šilutė 2011 08 11Vilnius (palaidotas Mišniūnų kapinėse, Ukmergės rajono savivaldybė), lietuvių tiflopedagogas. Aklųjų ir silpnaregių kompiuterinio raštingumo pradininkas Lietuvoje.

Išsilavinimas ir darbinė veikla

1975 baigė Vilniaus aklųjų ir silpnaregių mokyklą. 1981 Vilniaus universitete baigė matematiką, 1988 Šiaulių pedagoginiame institute – tiflopedagogiką.

1981–1990 ir nuo 1992 08 dirbo Vilniaus aklųjų ir silpnaregių mokykloje (nuo 1994 02 01 Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras, LASUC), nuo 1992 mokyklos Kompiuterių technikos taikymo centro vadovas, informatikos mokytojas (nuo 1994 mokytojas ekspertas). 1990 08–1991 Kultūros ir švietimo ministerijos Ypatingųjų mokyklų skyriaus vyresnysis specialistas.

1991–1992 Overbruko aklųjų mokykloje (Jungtinės Amerikos Valstijos) studijavo aklųjų ir silpnaregių rengimą dirbti su kompiuterine technika, įgijo aklųjų orientacijos ir mobilumo instruktoriaus kvalifikaciją.

Rūpinosi naujos kompiuterinės technikos komplektavimu, moksleivių kompiuteriniu švietimu. Rengė ir vykdė įvairius šalies ir tarptautinius projektus.

Skatino Lietuvos vyriausybę rūpintis neregių kompiuteriniu raštingumu. Inicijavo kalbos sintezatorių (ekrano skaitymo programų neregiams) diegimą šalyje (1993 Lietuvos aklųjų bendruomenė iš Didžiosios Britanijos bendrovės Dolphin gavo 10 pirmųjų anglų kalba kalbančių sintezatorių, kurie lietuvišką tekstą skaitė su dideliu anglišku akcentu). Dalyvavo kuriant ir tobulinant lietuviškai kalbantį sintezatorių (pirmąją tokio sintezatoriaus versiją 1995 sukūrė bendrovė Dolphin).

1996–2001 buvo Prieinamumą akliesiems ir silpnaregiams užtikrinančių technologijų plėtotės Rytų Europos šalyse tinklo (EENAT, Eastern European Network on Access Technologies for Blind and Visually Impaired Persons) projekto koordinatorius Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Visuomeninė, ekspertinė ir kita veikla

Nuo 1994 buvo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Centro tarybos visuomeninės švietimo ir reabilitacijos komisijos narys, kompiuterinės technikos diegimo konsultantas.

Daugelio tarptautinių neregių organizacijų narys ir konsultantas.

Dirbo šalies valstybinių institucijų paskirtu ekspertu edukacinėms ir kitoms programoms vykdyti, kompensacinės technikos priemonių ir jų tinkamumo neįgaliesiems vertintoju.

Tarptautinėse mokslinėse praktinėse konferencijose skaitė pranešimus, teikė rekomendacijas ir siūlymus. Skaitė paskaitas Lietuvos pedagogų kvalifikacijos institute apie kompiuterinių technologijų taikymą mokymo procese šalies mokyklose.

Parengė darbo su kompiuterine technika mokymo programų. Sukūrė mokymo metodikų pedagogams.

3211

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką