Šikus Vladas 1936 10 15Juciai (Vaiguvos vlsč., Šiaulių apskr.) 2004 09 06Vilnius, lietuvių poetas, vertėjas. 1961 baigė Vilniaus universitetą (lietuvių kalbą ir literatūrą). 1962–65 dirbo žurnalų Jaunimo gretos, Švyturys, savaitraščio Literatūra ir menas, 1966–75 – žurnalo Pergalė redakcijose.

Kūryba

Vladas Šimkus

Išleido eilėraščių rinkinius Gražiausia sekundė (1960) ir Kranto kontūrai (1963). Autentiško balso intonacijos išryškėjo eilėraščių rinkinyje Geležis ir sidabras (1968). Jo poezijoje realistiškumas ir daiktiškumas unikaliai jungiasi su sunkiai įvardijamomis vidinėmis būsenomis, nerimu, nuovargiu, grauduliu, švelnumu, melancholija ir saviironija. V. Šimkaus poezijos daugiamatis realistiškumas neatitiko privalomų socialistinio realizmo rėmų. Subuitintu kalbėjimu, metaforų atsisakymu, kasdienybės, buities eksploatavimu, dėmesiu šnekamajai kalbai, patoso vengimu poetas buvo artimas modernistinėms 20 a. antros pusės Vakarų poezijos tendencijoms, lietuvių poezijoje formavo kasdienybės poetikos tradiciją. Rinkinyje Bitės pabėgėlės (1973) supindamas humorą ir egzistencines patirtis atnaujino humoristinio eilėraščio žanrą.

Šiuose eilėraščiuose ironija dera su liūdesiu, melancholija, tylos ir nuovargio patyrimais, pašiepiamos sovietinės santvarkos ideologinės ir literatūrinės klišės. Išleista jo eilėraščių rinktinės Nusileisk, dangau, ant žemės (1982), Po žeme ir dangum (2009). V. Šimkaus poezijos išversta į daugelį kalbų.

V. Šimkus pasižymėjo profesionaliais A. Puškino, A. Mickevičiaus, B. Brechto, A. Čako, F. Garcíjos Lorcos, A. Voznesenskio ir kitų poezijos vertimais. Pagal T. Tilvyčio poemą Dičius parašė televizijos meninio filmo Dičiaus karjera (1980, režisierius B. Bratkauskas) scenarijų. Pagal V. Šimkaus poeziją pastatytas monospektaklis Geležis ir sidabras (2009, režisierius ir inscenizacijos autorius R. Kazlas).

80

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką