Propp Vladimir (Vladimiras Pròpas) 1895 04 17Sankt Peterburgas 1970 08 22Sankt Peterburgas, rusų folkloro tyrinėtojas.

1918 baigė Petrogrado universitetą (studijavo rusų ir germanų filologiją). 1932–69 dėstė Leningrado universitete; profesorius (1938). Tautosaką tyrinėjo struktūriniu ir lyginamuoju tipologiniu metodais.

V. Proppas tyrinėjo liaudies pasakų struktūrą ir kilmę, pasakos, mito, apeigų sąsajas, apeiginį folklorą, liaudies kūrybos poetiką, analizavo tautosakos tyrinėjimo metodus. Daugiausia dėmesio skyrė stebuklų pasakų analizei. Jo teigimu, stebuklų pasakos konstruojamos pagal bendrą modelį, kurį sudaro nedalomi kintami struktūros vienetai – funkcijos. Kiekvieną funkciją (V. Proppas išskyrė 31) sudaro pastovi (veiksmas) ir kintanti (veiksmo subjektas, objektas, aplinkybės ir kita) dalys, bet funkcijų tvarka pasakoje nekinta, jos išsidėsto poromis (draudimas – jo sulaužymas, paslaptis – išdavystė, persekiojimas – išsigelbėjimas). Svarbiausiu pasakos patyrimu V. Proppas laikė gyvenimo ir mirties (šią siejo su iniciacijos apeigomis) alternatyvą, kurią įvardijo kaip raktą į visą pasakos fantastiką.

Parašė veikalus Pasakos morfologija (Morfologija skazki 1928 21969, jame pirmasis pritaikė pasakos funkcijų analizės metodą), Stebuklų pasakos istorinės šaknys (Istoričeskie korni volšebnoj skazki 1946), Rusų herojinis epas (Russkij geroičeskij ėpos 1955 21958), Rusų agrarinės šventės (Russkie agrarnye prazdniki 1963), Komizmo ir juoko problemos (Problemy komizma i smecha, išleista 1976), Folkloras ir tikrovė (Fol'klor i dejstvitel'nost', išleista 1989).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką