Vladislovas Vaza (1637, dailininkas Willemas Hondius, Poznanės nacionalinis muziejus)

Vladslovas Vazà (lenk. Władysław IV Waza; Vladslovas IV Vazà) 1595 06 09Łobzów (prie Krokuvos) 1648 05 20Merkinė (palaidotas Krokuvoje, urna su širdimi Vilniuje), Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis (1632–48). Vazų dinastijos. Zigmanto Vazos sūnus. Per Lenkijos karą su Rusija 1610 rusų bajorijos dalies buvo išrinktas jos caru, bet sosto negavo. 1617 su kariuomene bandė užimti Maskvą, 1632–34 dalyvavo Smolensko kare, iškilo kaip gabus karvedys, tapo populiarus Abiejų Tautų Respublikos valdovas. Polianovkos taika (1634) atsisakė pretenzijų į Rusų valstybės sostą. Kaip Švedijos karalių palikuonis stengėsi gauti ir Švedijos karaliaus sostą; dėl to 1635 Abiejų Tautų Respublika kariavo su Švedija. Vladislovas Vaza buvo karaliaus valdžios stiprinimo šalininkas, kovojo su didikais. Palyginti su Zigmantu Vaza, buvo tolerantiškesnis nekatalikams, iš Vazų daugiausia laiko rezidavo Lietuvoje, dažnai lankėsi Vilniuje. Globojo kultūrą, Vilniaus dvare įsteigė operos teatrą.

urna su Vladislovo Vazos širdimi Vilniaus katedros Mauzoliejuje

Pagyrimas galingiausiam ir nenugalimiausiam Lenkijos karaliui Vladislovui IV, triumfavusiam prieš Maskvą antraštinis lapas (1634, spausdinta Vilniaus akademijos spaustuvėje; Varšuvos nacionalinė biblioteka)

Vladislovas IV Smolensko vaivados Aleksandro Gosevskio prašymu atnaujina ir patvirtina karaliaus Zigmanto Vazos fundaciją Smolensko benediktinių vienuolynui (1638 05 12, Varšuva; Krokuvos nacionalinis muziejus)

2808

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką