Vokietijos susivienijimas

Vokietjos susiviẽnijimas, Vokietjos suviẽnijimas, Vokietijos Demokratinės Respublikos (Rytų Vokietijos, VDR, įkurta 1949) ir Vakarų Berlyno (nuo 1948) prijungimas prie Vokietijos Federacinės Respublikos (Vakarų Vokietijos, VFR) 1990 10 03.

Vokietijos padalijimas

Po Antrojo pasaulinio karo (1939–45) Vokietija (ir Berlynas) buvo padalyta į 4 okupacines zonas: Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), Prancūzijos ir SSRS. Vokietijos rytinė dalis (į rytus nuo Oderio–Neisės linijos) buvo perduota Lenkijai ir SSRS, Saras tapo Prancūzijos protektoratu. 1949 Didžiosios Britanijos, JAV ir Prancūzijos okupacinėse zonose įkurta VFR, SSRS – VDR. Vakarų Berlynas formaliai tapo šių trijų valstybių protektoratu. Po referendumo 1957 prie VFR prijungtas Saras.

Suvienijimo pradžia

Derybos dėl Vokietijos susivienijimo prasidėjo 1989. Jas pagreitino komunistinėse valstybėse (ir VDR bei SSRS) prasidėjusi ekonominė ir politinė krizė. 1989 10 buvo priverstas atsistatydinti VDR vadovas E. Honeckeris. Nauja VDR valdžia sušvelnino pasienio režimą su VFR ir Vakarų Berlynu. Prasidėjo masinis gyventojų bėgimas į VFR; tai sukėlė Berlyno sienos griūtį. 1990 03 VDR įvyko parlamento rinkimai, kuriuos laimėjo krikščionys demokratai; ministru pirmininku (paskutiniu) tapo Lotharas de Maizière’as.

Sutartys

1990 05 VFR ir VDR pasirašė sutartį dėl bendros ekonominės erdvės sukūrimo. VDR buvo įvesta VFR markė. 1990 09 12 Maskvoje II pasaulinio karo nugalėtojos Didžioji Britanija, JAV, Prancūzija, SSRS bei VDR ir VFR pasirašė Sutartį dėl Vokietijos klausimo galutinio sureguliavimo (Maskvos sutartis). Faktiškai tai buvo Vokietijos ir valstybių nugalėtojų II pasauliniame kare taikos sutartis. Pagal šią sutartį Didžioji Britanija, JAV, Prancūzija ir SSRS atsisakė Vokietijoje ir Berlyne turėtų šalių nugalėtojų teisių. VFR ir VDR sutiko, kad suvienyta Vokietija atsisakys visų pretenzijų į žemes, esančias į rytus nuo Oderio–Neisės linijos. Remiantis šia sutartimi 1990 10 03 VDR ir Vakarų Berlynas buvo prijungti prie VFR; Berlynas ne tik de jure, bet ir de facto tapo Vokietijos sostine.

vokiečiai prie Reichstago švenčia Vokietijos susivienijimą (Berlynas, 1990 10 03)

Suvienijimo reikšmė

Spalio 3‑oji laikoma vokiečių vienybės diena ir švenčiama kaip nacionalinė šventė. Sutartis (su kai kuriais apribojimais) atkūrė Vokietijos suverenitetą vidaus ir užsienio politikos klausimais. Vokietijos susivienijimas įvyko Vakarų sąlygomis. Naujoji Vokietija, faktiškai VFR, prisijungusi VDR ir Vakarų Berlyną, liko Europos ekonominės bendrijos (nuo 1993 Europos Sąjunga) ir NATO nare; faktiškai tai buvo SSRS pralaimėjimo Šaltajame kare (1946–91) padarinys.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką