voldemãrininkai, A. Voldemaro vadovaujama (iki 1940) politinė grupė, veikusi 1929–41. Sudarė nuo tautininkų 1929 atskilę A. Voldemaro šalininkai, dalis Geležinio Vilko organizacijos narių; uždraudus opozicines partijas 4 dešimtmečio viduryje prie voldemarininkų prisidėjo krikščionių demokratų ir kitų organizacijų narių. Voldemarininkai veikė kaip aktyvi opozicinė jėga tautininkų valdžiai. Orientavosi į Vokietiją.

1929–40 planavo 8 karinius pučus, kurių tikslas buvo į valdžią grąžinti A. Voldemarą. 1934 06 07 pradėtame, bet nepavykusiame puče dalyvavo daugiau kaip 110 karininkų. Pučų organizatoriai ir A. Voldemaras buvo nuteisti (Juozui Bačkui, P. Kubiliūnui, J. Narakui, J. Karučiui, A. Sinkevičiui ir Petrui Skurauskui skirta mirties bausmė pakeista kalėjimu).

1938 12 Klaipėdoje įkurtos voldemarininkų organizacijos Lietuvių aktyvistų sąjungos veikėjai pasisakė už glaudžius Lietuvos ryšius su Vokietija.

1940 06 SSRS okupavus Lietuvą dalis voldemarininkų veikėjų buvo represuota, kai kurie pasitraukė į Vokietiją, 1940 11 17 Berlyne pasirašė Lietuvių aktyvistų fronto steigiamąjį aktą. 1941 06 22 prasidėjus SSRS–Vokietijos karui Lietuvos laikinosios vyriausybės sudarymą ir nepriklausomybės skelbimą nesuderinus su naciais voldemarininkai laikė klaida. Perimti vadovavimą lietuvių tautai siekė ne susitarimais, kompromisais, bet jėga. 1941 antroje pusėje įkūrė Lietuvių nacionalistų partiją, atkūrė Geležinio Vilko organizaciją. 1941 07 23–24 naktį gestapo inspiruoti voldemarininkai (tarp jų buvo daug Lietuvos karininkų) surengė perversmą prieš Lietuvos laikinąją vyriausybę, Kauno komendantu paskyrė Stasį Kviecinską, perėmė į savo rankas lietuviškas karines institucijas, vėliau – Lietuvių aktyvistų frontui priklausančią spaudą. Voldemarininkams ėmus kelti Lietuvos nepriklausomybės, lietuvių diskriminavimo klausimus nacių Vokietijos civilinė administracija 1941 12 17 Lietuvių nacionalistų partiją uždraudė. Dalis voldemarininkų bendradarbiavo su naciais, prisidėjo prie žydų genocido, dauguma stojo į antinacinį pasipriešinimą.

-Lietuvių aktyvistų sąjunga

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką