Vyriausioji rinkimų komisija

Vyriáusioji rinkmų komsija, Lietuvõs Respùblikos Vyriáusioji rinkmų komsija, Lietuvos Respublikos aukščiausioji rinkimų ir referendumų organizavimo ir vykdymo valstybės institucija. Būstinė Vilniuje.

Veikla

Vyriausioji rinkimų komisija įstatymų nustatyta tvarka organizuoja ir vykdo Seimo, Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimus, rinkimus į Europos Parlamentą ir referendumus. Vyriausioji rinkimų komisija užtikrina, kad rinkimai ir referendumai vyktų remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintais demokratinių rinkimų principais, garantuoja vienodą rinkimų ir referendumo įstatymų taikymą visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, atlieka Seimo ir savivaldybių tarybų mandatų komisijų funkcijas laikotarpiu tarp šių institucijų rinkimų, įstatymų nustatyta tvarka ir formomis kontroliuoja politinių partijų ir politinių organizacijų, politinių kampanijų finansavimą, koordinuoja Europos Sąjungos piliečių iniciatyvų įgyvendinimą.

Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimus gali pakeisti tik ji pati arba įsigaliojęs teismo sprendimas. Valstybės valdžios ir valdymo institucijoms, Seimo nariams ir kitiems pareigūnams, partijoms, politinėms ir visuomeninėms organizacijoms ir piliečiams draudžiama kištis į Vyriausiosios rinkimų komisijos veiklą organizuojant rinkimus ar referendumą.

Sudarymas

Vyriausiąją rinkimų komisiją sudaro Seimas ketveriems metams, po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininką skiria Seimas Seimo Pirmininko teikimu. Du komisijos narius (turinčius aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą) siūlo Lietuvos Respublikos teisingumo ministras, du narius (turinčius aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą) – Lietuvos teisininkų draugija, du narius (turinčius aukštąjį išsilavinimą) – Prezidentas. Visus šiuos Vyriausiosios rinkimų komisijos narius skiria Seimas. Kitus komisijos narius (jų turi būti ne daugiau nei pasiūlytų teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos ir Prezidento) siūlo partijos ir koalicijos, gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje (po vieną narį nuo kiekvienos tokios partijos ar koalicijos).

Jeigu partijų ir koalicijų pasiūlyti kandidatai atitinka Vyriausiosios rinkimų komisijos nariams keliamus reikalavimus, Seimas negali pasiūlytų kandidatūrų atmesti. Į Vyriausiąją rinkimų komisiją gali būti siūlomas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, kuris gali būti kandidatu į Seimo narius ir per paskutinius trejus Seimo, Respublikos Prezidento, savivaldybių tarybų rinkimus, rinkimus į Europos Parlamentą ar referendumus nebuvo atleistas iš rinkimų ar referendumo komisijos už rinkimų įstatymų ar referendumo įstatymo pažeidimą.

Struktūra

Vyriausiąją rinkimų komisiją sudaro pirmininkas ir nariai (narių skaičius kintamas, 2020 jų buvo 12), prie jos veikia sekretoriatas, kurį sudaro 5 skyriai (Finansų, Kompiuterinių technologijų, Mokymų ir komunikacijos, Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės, Rinkimų organizavimo) ir duomenų apsaugos pareigūnas. 50 darbuotojų (2020).

Istorija

Pirmoji Vyriausioji rinkimų komisija sudaryta 1919 Steigiamojo Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti, ją sudarė 5 asmenys. Vyriausioji rinkimų komisija t. p. buvo sudaroma Pirmojo (1922), Antrojo (1923), Trečiojo (1926) ir Ketvirtojo (1936) Seimo rinkimams rengti. Iki 1926 Vyriausioji rinkimų komisija veikė tik rinkimų organizavimo ir vykdymo laikotarpiu, nuo 1926 – iki Seimo, kurio rinkimams ji buvo sudaryta, kadencijos pabaigos. Atkurta 1992, nuo to laiko organizuoja ir vykdo ne tik Seimo, bet ir Prezidento, savivaldybių tarybų rinkimus, referendumus, nuo 2004 – ir rinkimus į Europos Parlamentą.

Vadovai

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkai: P. Leonas (1919–27), B. J. Masiulis (1936–40), Vaclovas Litvinas (1992–96), Z. Vaigauskas (1996–2017), Laura Matjošaitytė (2017–21), Jolanta Petkevičienė (2021–23), Andrius Puksas (nuo 2023 laikinai einantis pareigas).

2396

-VRK

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką