Zambèzė (Zambezi, Zambeze), upė Afrikos pietuose, Angoloje, Zambijoje, Namibijoje, Botsvanoje, Zimbabvėje ir Mozambike; viena didžiausių Afrikoje. Ilgis 2736 km (kitais duomenimis, 2574 km, 3540 kilometrų). Baseino plotas 1,33 mln. km2.

Prasideda Zambijos šiaurėje, Lundos plynaukštėje. Aukštupys (nuo ištakų iki Viktorijos krioklio) teka į pietus ir pietryčius per Lundos plynaukštę. Vidurupis (iki Cahora Bassos tvenkinio) teka į šiaurės rytus slėniu tarp Pietų Afrikos plokščiakalnio plynaukščių, upe eina Zambijos siena su Namibija, Botsvana ir Zimbabve. Žemupys teka į pietryčius per Mozambiko pakrantės žemumą, slėnis išplatėja iki 5–8 kilometrų. Zambezė keliomis šakomis įteka į Indijos vandenyno Mozambiko sąsiaurį, formuoja pelkėtą deltą (plotas apie 8000 km2). Zambezės slėnyje daug slenksčių ir krioklių (Viktorijos krioklys, Chavumos, Ngonės kriokliai), vidurupyje yra kanjonų. Didžiausi intakai: Lungwebungu, Luanguinga, Cuando, Gwaai, Luenha (dešinieji), Kabompo, Kafue, Luangwa, Širė (kairieji). Zambezė vandeningiausia gruodžio–balandžio mėnesiais. Vidutinis debitas žemupyje 3500 m3/s (kitais duomenimis, apie 7000 m3/s).

Zambezė

Zambezės vanduo naudojamas elektros energijai gaminti (Cahora Bassos tvenkinys, Karibos tvenkinys). Laivuojama atkarpomis (žemupyje – 650 km nuo žiočių). Upės slėnis ir kriokliai saugoma Žemutinės Zambezės, Mosi oa Tunyos (Zambija), Viktorijos krioklio (Zimbabvė) ir kituose nacionaliniuose parkuose. Pakrančių didžiausi miestai: Livingstone’as (Zambija), Tete (Mozambikas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką